Zámocký pivovar: Minipivovar s európskym rekordom

Zamocky pivovar

Niekedy môžete o svojom pivovare snívať celý život, niekedy vám na splnenie sna postačí pár týždňov. Práve o druhom prípade by vedeli rozprávať v Zámockom pivovare v Bratislave. Jeho vznik patrí medzi tie s nálepkou „kuriózne“. „Bolo to spontánne rozhodnutie, môžeme hovoriť o európskom rekorde. Od prvej myšlienky po prvú navarenú vlastnú várku piva ubehlo necelých osem týždňov,“ smeje sa riaditeľka Zámockého pivovaru Natália Závodská. Minipivovar otvorili 17. novembra 2011 a ihneď sa zaradil medzi vyhľadávané podniky v Bratislave.

Ako to už v podobných prípadoch býva, aj tu vyhlásili nepísanú „vojnu proti europivám.“ Podľa slov riaditeľky si pod Bratislavským hradom dávajú záležať na poctivom zložení. Sládok pivovaru bol vyškolený v Česku, tam môžno hľadať aj hlavnú inšpiráciu, ktorá ovplyvnila ponuku pivovaru. „Pravidelne u nás nájdete v ponuke klasické ležiaky svetlú desiatku a dvanástku a tmavú trinástku,“ prezrádza. Týmto však ponuka nekončí. „Na štvrtej pípe rotujeme špeciály, resp. iné pivá. Napríklad polotmavú 11° a 14°, Zámocký Vienna Lager 14°, Zámocký Keller 11° a najnovšie sme navarili Zámocký ALE 11°,“ vymenúva z ponuky Natália Závodská.

 

Pivovar sa profiluje ako reštauračný. „Pivovar má dve základné časti. Prvá je Reštaurácia s kapacitou 90 miest. Na prvom poschodí máme Zámocký PUB s kapacitou 70 miest, ktorý je v rockovom štýle a kde sa konajú aj rôzne kultúrne a spoločenské akcie,“ predstavuje usporiadanie podniku, ktorý je len pár metrov od Bratislavského hradu riaditeľka. Tá je patrične hrdá nielen na pivo, ale aj tamojšiu kuchyňu. „Ponúkame jedlá vždy z čerstvých surovín, nemáme žiadne veľké sklady a mraziaky. Dá sa povedať, že sme domáca kuchyňa,“ pochvaľuje si. Aj kvôli tomu zatiaľ neplánujú svoje pivo ponúkať v iných podnikoch.

Rok založenia: 2011

Čo varia: Zámocké svetlé 10°, Zámocký Keller 11°, Zámocké polotmavé 11°, Zámocké svetlé 12°, Zámocké tmavé 13°, Zámocké polotmavé 14°, Zámocký Vienna Lager 14°, Zámocký ALE 11°