Na Slovensku sa dnes môžeme pochváliť pomerne širokou ponukou pivovarov. Najmä, keď sa pozrieme na to, ako sa situácia zmenila za posledných 10 rokov. Ešte v roku 2009 by sme minipivovary spočítali na prstoch dvoch rúk, dnes je ich funkčných 78. Ďalšie štyri sú stredné a veľké. Na Slovensku je tak dnes oficiálne otvorených 82 pivovarov. Ďalšie vybavujú posledné povolenia. Ale aká bola situácia na území Slovenska pred zhruba storočím?
Dominovalo Česko
V tom čase bolo Slovensko súčasťou Československa, ktoré vzniklo v roku 1918. Ako to u nás vyzeralo z pohľadu pivovarníctva, odhalil nedávno časopis Českého štatistického úradu Statistika & My, ktorý sa pozrel aj na obdobie prvej republiky.
Prvý ucelený štatistický prehľad pochádza z roku 1927. V tom čase fungovalo v krajine 492 pivovarov. Krajina v tomto smere zaznamenávala ústup, keďže v roku 1923 pôsobilo v Československu ešte o 92 pivovarov viac.
Zaujímavé bolo, že v roku 1927 bolo v krajine 292 tzv. minipivovarov. Do tejto kategórie štatistici zaraďovali producentov piva, ktorých ročná kapacita nepresiahla 10-tisíc hektolitrov zlatistého moku. Zaujímavosťou bolo, že na území Česka pôsobilo až 474 pivovarov.
Pivo sa v tom čase varilo takmer v každom meste. V Prahe fungovalo 76 pivovarov, v Plzni 65 a napríklad v Brne napríklad 13. Na území Slovenska fungovalo len 18 pivovarov. A to sa do tejto štatistiky zarátavalo aj územie Podkarpatskej Rusi. Tá však mala len jeden väčší pivovar. Na území Slovenska pôsobilo v medzivojnovom období 12 továrenských pivovarov a šesť až osem menších pivovarov.
Najväčší v Bratislave
Najväčšími pivovarmi v Československu boli štyri pivovary, ktorých ročná produkcia presiahla 200-tisíc hektolitrov piva. Štvorica pivovarov mala takmer pätinový podiel na celom trhu. Najväčšími pivovarmi boli Měšťanský pivovar v Plzni, Akcionářský pivovar v Prahe a pivovar Fr. Ring hoffera vo Veľkých Popoviciach.
Na území Slovenska boli najväčšími pivovarmi bratislavský Stein a košický pivovar Bauernebel a syn. Bratislavský Stein, ktorý bol najväčším u nás, navaril ročne 60- až 80-tisíc hektolitrov piva.
Čo sa týka produkcie, tak väčšina pivovarov varila slabšie pivá, ktoré dnes zaraďujeme do kategórie výčapné pivo. Inak povedané, až 72 pív zo 100, by sme označili ako „desiatku“. Ležiakov bolo 27 percent. Iba percento pripadalo na tzv. špeciály.
Priemerný obyvateľ krajiny vypil 67,9 litra piva za rok. Priemer však kazili aj Slováci, Moravania aj obyvatelia Podkarpatskej Rusi. V Česku sa totiž vypilo 105,8 litra, asi o 40 litrov viac ako zvyšok krajiny.
Prečítajte si aj
Snímka: Dobová pohľadnica z roku 1926 zachytáva pivovar Stein.