Vo svojej zbierke má tisícky pivných táckov. Hovorí o tom, že pivné zberateľstvo je ako každé iné. Zo slovenských je pre mňa klenotom Pivovar a sladovňa Banská Bystrica, ktorý pochádza približne z roku 1944, hovorí pre portál oPive.sk zberateľ pivných tácok Robert Lipničan.
Spomínate si vôbec na to, kedy ste sa zaľúbili do piva?
So zberateľstvom pivovarských predmetov často súvisí aj láska k pivu. Pre mňa to znamená zájsť si na pivo a stretnúť sa s priateľmi a odreagovať sa. Môj záujem o pivo sa prehĺbil, keď sa mi začali naskytovať príležitosti ochutnať nové druhy a túto príležitosť vždy rád využijem.
Kedy ste prepadli zberateľstvu pivných tácok?
Ako svoj zberateľský začiatok by som označil, keď som si ako dvanásť ročný začal všímať pivné tácky na stoloch podnikov. Vtedy som si priniesol domov svoje prvé kúsky. Pamätám si, že moja prvá tácka bola Plzeň, ktorú som si doviezol z dovolenky zo Štúrova. Odvtedy som si nenechal ujsť príležitosť a vždy si zo stola uchmatol nový kúsok do zbierky.
V súčasnosti mám asi 700 slovenských, 4000 českých a cez 1000 zahraničných tácok. Keďže na celom svete existuje obrovské množstvo tácok, zameral som sa len na kúsky z Českej republiky a Slovenska a len príležitostne ostatným krajinám. Aj cez to sa teším akémukoľvek prírastku a som vždy rád keď si známi na mňa spomenú a niečo mi donesú.
Na ktorý tácok ste najviac hrdý?
Vo svoje zbierke mám viacero pekných kúskov a každý je niečím výnimočný. Zo slovenských je pre mňa klenotom Pivovar a sladovňa Banská Bystrica, ktorý pochádza približne z roku 1944. Z českých tácok určite zaujmú exporty z celého sveta (tácky vydané pre pivá, ktoré sa vyvážajú do sveta) – či už je to Pilsner Urquell z Južnej Afriky, Kozel z Turecka alebo nádherné série Staroprameňa z Chorvátska či Srbska. Samozrejme nemôžem vynechať staré tácky, ktoré predstavujú a zachytávajú kus histórie každého pivovaru.
Keď porovnáte tácky dnešný a tie spred mnohých rokov, v čom je najväčší rozdiel?
Tak tie dnešné sú určite farebnejšie, rôznych tvarov a veľkostí. Tie staršie zase očaria jednoduchosťou. Žiadne medze sa nekladú ani materiálom – existujú tácky vyrobené z korku, plechu, skla, keramiky, dreva či kože. Každá tácka je svojim spôsobom niečím zaujímavá a jedinečná.
Za posledné roky čo sa zberateľstvu venujem aktívnejšie som spoznal mnoho zberateľov. U nás, ale aj v Česku existuje mnoho zberateľov, ale určite sa to nedá porovnávať s filatelistami či numizmatikmi. Pravidelne sa stretávame na zberateľských stretnutiach a väčšina sa medzi sebou aj dobre pozná, komunikuje spolu a jeden pre druhého má prichystané vždy niečo nové.
Ako reaguje na váš koníček okolie?
Doma určite pozitívne, hovoria, že aspoň bude v zime čím kúriť. A priateľku som si už tiež vycvičil, keď niekde vidí nejaké tácky, tak mi vždy aj donesie a často ma sprevádza po zberateľských stretnutiach. Ona zase tak trochu začala zbierať poháre, tak sa dopĺňame.
Máte v tomto smere nejaký sen?
Netvrdil by som, že sen. Snažím sa hľadať vždy nové tácky do svojej zbierky a teším sa z každého nového kusu. Viem, že všetko nikdy nebudem mať, ale tak prečo sa aspoň nepokúsiť? Takým mojim cieľom je dopĺňať si chýbajúce tácky a tak zachytiť aj kus histórie.
Ukážky zo zbierky Roberta Lipničana
Ak sa zaraďujete medzi pivných zberateľov dňa 6. júna sa v Banskej Bystrici uskutoční 14. výmenné stretnutie zberateľov predmetov s pivárskou tematikou. Podrobnosti nájdete TU.