16 vianočných špeciálov a noviniek „Made in Slovakia“

Aj keď do začiatku vianočných sviatkov zostáva ešte niekoľko hodín, väčšina slovenských pivovarov už darčeky rozdala. Toľko predvianočných špeciálov a noviniek slovenský trh už dávno nezažil.  A určite je to správne. Portál oPive.sk sa pozrel na tradičné vianočné kúsky i novinky a všetky sa snažil zachytiť v našom exkluzívnom pivnom prehľade.

1. Buntavar: Christmas Ale 16°

01. Buntavar

Vo Svite stavili na „ejl“. Ide o vrchne kvasené jačmenné pivo. „Pri jeho varení sme použili kandizovaný cukor, pomarančovú kôru, koriander, klinčeky, badian a škoricu,“ prezradili v pivovare pri predstavovaní svojej novinky.


2. Damián: Vianočný Stout

02. Damian

Slovenský pivný trh je zase o jednu značku bohatší. Len nedávno začal predávať pivo pod vlastnou značkou veľkoobchod Damian Beer&Ale. Na Vianoce si pripravil stout. Sú pod ním podpísaní: Peter Chňupa (Necro Brewing), Martin Lučko (Jama Craft Brewery) aj Damián Veis (Damian Gypsy Brewery).


3. Golem: Maharal 14°

Golem Maharal

 

Pivnú špecialitu si na tohtoročné Vianoce pripravil aj pivovar Golem. Košičania predstavili polotmavý ležiak s názvom Maharal. Meno dostalo pivo po stvoriteľovi Golema, pražskom rabínovi, ktorého prezývali Maharal. Okrem tradičných surovín bolo pri varení použité aj „vianočné korenie“ – čerstvá a sušená pomarančová kôra, badián, klinčeky, sladké drievko a aníz.


4. Kaltenecker: Christmas IPA 16°

04. kaltenecker IPA

Špeciál si pre svojich fanúšikov pripravil aj rožňavský Kaltenecker. Ten stavil na vrchne kvasenú polotmavú IPU.  Pivovar, ktorý sa môže pochváliť najširšou ponukou na trhu, asi vedel čo robí. Ohlasy na pivo sú pozitívne.


5. Kastelán: München Bock 14°

05. Kastelan

Aj na Orave nechceli zostať bokom a vianočný trh obohatili o svoj špeciál.Predstavili  München Bock 14°. Nemusíte za ním chodiť až na Oravu. Ponúka ho aj Staromeštianska pivotéka v Bratislave.


6. Múzejný pivovar: Vianočný špeciál Medový Bock 15°

06. Muzejny pivovar

Aj ďalší bratislavský pivovar obohatil vianočnú ponuku na tohtoročnom pivnom trhu. Na trh koncom novembra uviedol Medový Bock. Ako inak, aj v tomto prípade ide o vysokostupňový kúsok.


7. Prešovský Pivovar: Pivný špeciál 18°

07. PP

Len pred pár hodinami otvoril svoju piváreň aj Prešovský pivovar. Na tamojších vianočných trhoch však niekoľko týždňov ponúkal svoj špeciál. Ten nemal na našom trhu obdobu. Prešovčania totiž ponúkali horúce pivo s medom, klinčekmi a škoricou.


8. Sandorf: Medový špeciál 12°

16. Sandorf

Na med stavili aj v Prievaloch. Tamojší pivovar Sandorf ponúka v týchto dňoch 12-stupňový medový špeciál. Obsah alkoholu je tu na úrovni 4,8 percenta.


9. Sessler: 21° Tmavý špeciál

08. Sessler

V Trnave predstavili už tradične spodne kvasený tmavý špeciál. A ten je riadne nadupaný. Obsahom alkoholu až na úrovni 7,5 percenta sa zaraďuje medzi najsilnejšie slovenské vianočné špeciály.


10. Stupavar: WeizenBock 16°

09. Stupavar

Na pšenicu zacielili v predvianočnom čase v Stupave. Tento kúsok sme vyskúšali priamo na výčape v ich bratislavskom podniku a boli sme očarení. Hádam jedno z najlepších pšeníc, aké sme kedy pili.


11. Trenčiansky pivovar Lanius: DIPA 22°

10. Lanius

Aj v Trenčíne nezostali bokom. Tamojší pivovar Lanius predstavil pivko s názvom DIPA. Ak by sa hodnotila stupňovitosť, do Trenčína by sme posielali prvú cenu. 22-stupňov by totiž vyhralo. Ide o vrchne kvasené pivko. Určite môžete čakať, že chmeľ tu bude hrať prvú ligu.


12. Wywar: Mikuláš 15° Medový špeciál

11. Wywar

Pivovar Wywar zvýraznil  predvianočnú tematiku aj pri názve piva. Nazval ho jednoducho – Mikuláš. V tomto prípade ide o spodne kvasený špeciál.


13. Zámocký pivovar: Zámocké Polotmavé 14°

12. Zámocký pivovar

Pivovar, ktorý sa nachádza pod hradom v Bratislave sa drží tradícií. Podobne ako ostatné roky, aj teraz na výčape ponúkol spodne kvasenú štrnástku. Píšu, že pivo ponúkajú v zimnom období, hádam ho na výčape nájdete aj po Vianociach.


14. Zlatý Bažant: Medový Porter

13. ZB Porter

Už osem rokov prináša na predvianočný trh vianočné špeciály náš najväčší hráč na trhu. Tento rok však netypicky zopakoval minuloročný kúsok. 19-stupňový porter vraj vlani tak zabodoval, že si Vianoce jednoducho zopakujú.


Ďalšie novinky v predvianočnom období

15. Ikkona Brewery: Dark Swan

14. Ikkona

Ponuku na predvianočnom trhu rozšíril aj pivovar Ikkona Brewery. Podľa autorov tohto kúsku ide o „orieškový brown ale“. Na trh ho uviedli len pred pár dňami.


16. Padre Craft Brews: IPANA

15. Ipana

Pivo s originálnym názvom inšpirované filmom Winnetou sa na trh dostalo cca pred dvoma týždňami. Ide o kúsok výrazne poznačený americkými chmeľmi. Môžete teda čakať chmeľový masaker.