Ako české pivovary zarábajú na Slovákoch? Obraty nemali nikdy lepšie

České pivá

České pivo bolo, je a asi aj dlho bude vyhľadávanou možnosťou. Prečo? Dôvodom môže byť kvalita, cena aj dlhoročná tradícia. Navyše, ponuka pív spoza rieky Morava je u nás naozaj široká. Na Slovensko totiž expandujú mnohé české pivovary.

My sme sa pozreli na to, ako sa darilo jednotlivým českým pivovarom u nás. Vychádzali sme z dát portálu Finstat a zamerali sa na dcérske firmy českých pivovarov u nás. Niektoré výsledky boli naozaj prekvapivé a potvrdili, že pre české pivo je Slovensko doslova zasnúbenou krajinou.

Plzeňský Prazdroj Slovensko

Plzenský

Náš prehľad začneme spoločnosťou, ktorá má špecifické postavenie. Plzeňský Prazdroj Slovensko v prvom rade stojí za pivovarom vo Veľkom Šariši. Okrem varenia piva však na náš trh dováža aj české pivo. Musíme vyzdvihnúť hlavne dve značky.

Tou prvou a zároveň najznámejšou je Pilsner Urquell. Ide o jednu z najobľúbenejších značiek na celom trhu u nás. Obľúbenosť pritom narastá aj značke Radegast. Tú môžeme označiť za skokana posledných rokov. V oboch prípadoch ide o pivá, ktoré sú varené len v Česku.

Tržby skupiny u nás dosiahli vlani rekordné čísla. Spoločnosť Plzeňský Prazdroj Slovensko mala v roku 2022 obrat vyše 146 miliónov eur. Medziročne si polepšila o 16 percent. Aký podiel na tomto čísle mal dovoz z Česka, nevieme.

Staropramen-Slovakia

Staropramen Staropramen

Druhým najsilnejším hráčom z Česka je na našom trhu Staropramen. Ten síce v rokoch 2016 až 2020 ani raz nevykázal zisk, v rokoch 2021 a 2022 sa však situácia zmenila. Vlani firma vygenerovala rekordný obrat. Tržby firmy prekonali hranicu 25 miliónov eur. Firma pritom skončila v zisku vyše 320-tisíc eur. EBITDA, teda zisk pred zdanením a odpismi, dokonca atakoval hranicu 1,2 milióna eur.

Budweiser Budvar SK

budweiser budweiser

Dobrý rok má za sebou aj slovenská dcéra českého pivovaru Budějovický Budvar. Za rok 2022 prepisovala rekordy, keď utŕžila vyše 11 miliónov eur. Podnik po dvoch rokoch strát vykázal symbolický zisk 3 265 eur.

Svijany Slovakia

Svijany Svijany

Čo rok, to vyššie tržby a od roku 2019 aj vyšší zisk. Slovenská dcéra pivovaru Svijany musí robiť českému vedeniu radosť. Vlani dosiahla rekordné tržby takmer 8,4 milióna eur. Firma pritom vykázala zisk cez 348-tisíc eur. Pivá Svijany sa okrem podnikov dostali aj do supermarketov, kde rozšírili ponuku českých pív.

Pivovary Lobkowicz SK

Lobkowicz Lobkowicz

Kým predchádzajúce firmy prepisovali rekordy, v prípade spoločnosti Pivovary Lobkowicz SK je situácia odlišná. Firma vlani zaznamenala tržby na úrovni 733-tisíc eur. Predchádzajúci rok síce obrat síce navýšila, oproti predpandemickému obdobiu ide zhruba o polovičný prepad. Firma nebola od roku 2017 ani raz v zisku.

Craftbeer Import

Craftbeer Import Craftbeer Import

V našom prehľade sa pozrieme aj na firmu, ktorá sa vymyká predchádzajúcim. Nesie meno Craftbeer Import a venuje sa dovozu českých remeselných pív na slovenský trh. Firma si síce medziročne polepšila, keď tržby stúpli zo 430-tisíc na 496-tisíc eur, spoločnosť však neprekonala rekordný rok 2019. Spoločnosť po roku vykázala symbolický zisk 2635 eur.

Prečítajte si aj

Česi si pochvaľujú. Slováci vypili viac českého piva

Snímka od drobotdean z Freepik