V Žiline pripravujú pivovar. Variť pivo chce penzión

Aj keď o aktuálnej situácii na trhu môžeme pokojne hovoriť ako o zlatom období remeselného piva, nie všetky krajské mestá majú svoj pivovar. Výnimkou na našej mape je práve Žilina. Mesto na severe Slovenska má historické skúsenosti s varením zlatistého moku,  aktuálne mu však oficiálny producent piva chýba.

Už skôr sme písali o tom, že v meste už existujú snahy o otvorenie pivovaru, keď sa o vlastný podnik snaží aj domovarič Jaroslav Harvánek. Nie je a nebude sám. Úrady aktuálne posudzujú zámer, ktorý predložil majiteľ pripravovaného ubytovacieho zariadenia. „V penzióne Marína vybudujem reštauračný minipivovar, ktorý bude slúžiť na výrobu piva pre potrebu reštaurácie,“ píše v zámere František Rosner, majiteľ penziónu Marína.

Nový pivovar chce variť len v malom množstve a podľa dokumentov neplánuje dodávať zlatistý mok iným podnikom. „Kapacita minipivovaru je navrhnutá tak, aby pokryla predpokladanú potrebu reštaurácie. Na jednu várku bude možné uvariť 400-500 litrov piva. Kapacita sa vzhľadom na dostupné priestory a počet kvasných nádob pohybuje okolo 400 hektolitrov piva ročne,“ píše investor.

Penzión s pivovarom bude situovaný v mestskej časti Celulózka, v budove, ktorá je dnes rozostavaná. So stavebnými prácami by v Žiline chceli začať vo februári 2017, otvárať plánujú už v máji toho istého roku. Náklady na výstavbu malého pivovaru vyčíslil investor na 90-tisíc eur.

Majiteľ si uvedomuje to, že ponuka na severe Slovenska je obmedzená. „Realizáciou zámeru sa rozšíri ponuka kvalitného, chemicky neupraveného piva. Pivo je živý produkt, ktorý úpravou a transportom stráca kvalitu, preto výroba a predaj priamo v reštauráciách sa stáva veľmi populárnou záležitosťou. V neposlednom rade je smutné, že Žilina ako krajské mesto ešte nemá svoj pivovar,“ píše investror.

História varenia piva sa v Žiline datuje do 17. storočia keď v meste existoval menší pivovar. Kým mesto vlastný pivovar zatiaľ nemá, o Žilinskom kraji to neplatí. Najbližšie môžu Žilinčania miestne remeselné pivo ochutnať v Belej (Belský pivovar BBC) či Terchovej (Pivovar Vŕšky).

Snímka: Google Street View