Zimná salónka z Piešťan (Pieščanské Bahno)

Prvý nástrel: Aj keď zima predaju piva až tak nepraje, pivovary vedia zaujať aj v chladných dňoch. Práve počas tohto ročného obdobia sa hodia silnejšie a hutnejšie pivá. A v pivovaroch to vedia. Aj preto na toto ročné obdobie pripravujú zimné špeciály. Jeden si dnes otestujeme. Nesie meno Pieščanské Bahno a „spáchal“ ho Piešťanský pivovar Žiwell. Charakterizuje ho nasledovne: „Navarili sme pre vás zimný špeciál, ktorý vás zahreje na tele i na duši. Predstavujeme Pieščanské bahno – Brown English Porter, aromatizovaný klinčekmi, badiánom, škoricou a kakaovými bôbmi, pomenovaný podľa príznačnej hnedej farby English porteru a liečivého piešťanského bahna. Úžasná kombinácia chutí priam ideálna na chladné zimné večery. Povesti hovoria, že je dokonca liečivý.“

Názov piva: Pieščanské Bahno

Pivovar: Piešťansky pivovar Žiwell

Druh piva: Brown Porter

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 16°

Obsah alkoholu: 6,7 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky, med, klinčeky, škorica, badián.

Cena: Pivo sme dostali na otestovanie priamo z pivovaru.

Farba: Čierno-hnedá.

Pena: Jemná, rýchlo padala a nezostalo po nej nič.

Vôňa: Prvý dojem boli rumové pralinky. Nájdete v ňom horkú čokoládu, kokos, koreniny či kávu.

Chuť: Sladový nástup je pomerne nevýrazný, v strede nájdete kombináciu horkej čokolády, medu a rumových praliniek. V podmaze jemne zachytíte ovocnú kyslosť. Koncovka je horkastá len jemne.

6.5/10

Zhrnutie

Zaujímavé pivo. Miestami nám pripomínalo až salónku. Síce stred tohto kúsku nebol hutný, ponúkol však zaujímavé tóny čokolády, medu i rumových praliniek. To je asi najsilnejšia stránka tohto piva. Pri danej stupňovitosti a obsahu alkoholu by sme očakávali asi hutnejšie telo aj chuť. Najmä druhá polovica tohto kúsku je málo vyvážená a pôsobí trocha rozhádzane. Dávame 6,5 bodu. Pokojne vyskúšajte, možno vám na výčape zapasuje viac ako nám.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.58/10 (12 hodnotenie)