Zlé správy z Česka. Úroda chmeľu bude jedna z najhorších

Úroda chmeľu

Kým vlani sa mohli pestovatelia chmeľu tešiť z rekordne dobrých úrod, tento rok je situácia opačná. Mnoho pestovateľov hovorí o rekordne zlej úrode. Aj tento faktor zvýši  cenový tlak, ktorý musia riešiť pivovarníci nielen u nás.

Zlá úroda

O tom, že chmeliari rátajú na úrode škody informoval pred pár dňami web Českého rozhlasu iRozhlas. Ten priniesol aj hodnotenie úrody od Zdeňka Rosu z Chmelařtví Žatec. „Hlávky majú v tomto roku približne strednú veľkosť, ale hlavný je objem a môžeme vidieť, že hlávok je jednoducho málo. Ich špecifická váha je tiež nižšia ako obvykle,“ opisuje Rosa.

Ďalší chmeliar Aleš Mašanský konštatuje, že úroda je najnižšia od kedy si pamätá. Pripisuje to extrémne horúcemu počasiu a to sa jeho chmeľnica mohla opierať o rozsiahly závlahový systém.

„Najvýznamnejším faktorom boli kritické teploty, ktoré začali už v júni a zastavili rast chmeľu. Sú chmeľnice, ktoré nedorástli do svojej  bežnej výšky a potom nenasadili bočné výhony. Najviac hlávok však rastie práve až na konci rastliny“ vysvetľuje Mašanský.

Aj ceny plynu

Zlá úroda je jeden faktor, tým druhým sú ceny plynu. Chmeľ sa totiž suší v plynových sušičkách a ceny plynu taktiež výrazne vzrástli, čo sa musí premietnuť aj do predajnej ceny chmeľu.

Aj preto mnohí chmeliari uvažujú čo ďalej. „Je to o tom, či to ešte dáva ekonomický zmysel,“ hovorí Mašanský pre iRozhlas. Ten pripomína, že Česko je po Nemecku a USA tretím najväčším pestovateľom chmeľu na svete.

Chmeliari z Česka pritom nie sú jediní, ktorí sa sťažujú na zlú úrodu. Zlé správy počuť aj z Spojeného kráľovstva. „Rastliny sú ďaleko za tým, kde by mali byť, a vykazujú známky silného tepelného stresu. Úroda sa má začať a bez dažďa budú výnosy slabé,“ zhodnotil situáciu pre Nottinghampost Charlie Gorham, obchodník z Charles Faram.

Najviac menší

Reálne hrozí, že najmä v Európe bude nedostatok chmeľu, čo vyvolá tlak na jeho ceny. Najviac ohrození budú pritom malé pivovary, ktoré sa na rozdiel od veľkých nemôžu spoliehať na dlhodobé kontrakty či množstevnú zľavu.

V Anglicku už teraz média vypočítavajú, o koľko môže vzrásť cena piva v ďalšom roku. Niektoré pivovary hovoria o tom, že ich náklady stúpnu o 30 percent, čo sa musí premietnuť aj do konečných cien. Problémom pritom nie sú len ceny chmeľu, ale aj sladu, obalov či náklady na elektrickú energiu.

Prečítajte si aj

Pivovar Hvezdoň hľadal čerstvý chmeľ. Výber bol biedny, tak ho začal pestovať

Obrázok od Rita und mit z Pixabay