Je veľký rozdiel, keď niekto niečo robí len ako doplnok k hlavnému businessu, a keď niekto niečo robí s láskou, nadšením a vyzná sa. Máme v Bratislave zopár pivoték, no doteraz len jednu som mal po ruke, s možnosťou parkovania a priateľskými otváracími hodinami. Tento týždeň otvoril kamennú predajňu Damián a tým postavil ďalšiu tehlu k svojmu rozrastajúcemu sa pivnému impériu. V predajni nájdete stovky pív, osobný prístup a kvalifikované poradenstvo. Nájdete ju vo dvore Rozadolu na Trenčianskej ulici v Bratislave.
Nemohol som osláviť otvorenie pivotéky ničím iným, než Damiánovým (plus ďalší spolupracovníci) vynikajúcim west-coast-meets-new-zealand Pale Ale Chinook Citra Kohatu. Pivo si pamätám už z minula a je stále rovnako skvelé. Je krásne grepové, citrusové s miernym telom a príjemnou horkosťou. Keďže ho drží (spolu s niekoľkými ďalšími) v chladničke, je pripravené na pitie ihneď po príchode domov. Etiketa má po odlepení tvar pivnej fľaše a okrem povinných údajov obsahuje aj informácie o horkosti (45 IBU), farbe (EBC 12) a pôvodnej stupňovitosti (OG 1.059). Jedno z najlepších, aké z Kalteneckeru vyšli.
Pri pive z Kalteneckera ešte ostaneme. Tmavý ležiak Brokát je na rozdiel od Damiánovho ejlu dostupný v širšej distribúcii a aj keď od určitého času Kaltenecker nevyhľadávam, v prípade Brokátu som rád, že som urobil výnimku. Má stabilnú penu krémovej farby, vôňu sladkého drievka, sliviek, kakaa či mliečnej čokolády. V chuti je trpké, trochu sladké, s trochou pražených tónov, chlebovej kôrky a ovocia. Svieža chuť a vysoká rezkosť z neho robia príjemné pitie. Až sa mi nechce veriť, že to je ležiak, svojimi slivkovými tónmi pripomína skôr stout. Ku koncu trochu škriabe v krku.
S prekvapením zisťujem, že som si od Damiána priniesol vlastne polovicu nákupu z produkcie Kalteneckeru. Chytám do ruky Rauchporter Pyroman, ktorý som chutnal čapovaný v januári 2014, takmer dva roky dozadu, Nebol som z neho vtedy nadšený, no dnes jednoznačne som. Farbu má tmavú, červeno-gaštanovú a je pomerne priehľadné. Pena je béžová, krémová a stabilná. V chuti je oveľa viac porter než rauch. Ovocne svieži, na svoju silu dosť suchý, vysoko nasýtený a prekvapivo silno horký. Horkosť sa ukáže až keď ostatné chute odoznejú, no drží sa na jazyku až do ďalšieho napitia. Údené tóny sú len v pozadí, k chuti slivkových buchiet prinášajú závan pripečených okrajov a vytečeného slivkového lekváru. Slivkové buchty sú presne to správne prirovnanie zo sveta jedál. Podľa mňa výborne vyladené a vyrovnané pivo, ktoré by sa mohlo ponúkať v páre s bažantím medovým porterom. Do tretice by to chcelo nejaký chilli porter alebo stout a máte pred sebou nádherný večer.
Oproti Seoul Plaza, kde k pivu nemajú žiaden vzťah a držia ho v tragických podmienkach len ako doplnkový tovar, je Damiánova pivotéka svätostánkom s odborným, profesionálnym a osobným prístupom, neobmedzenými možnosťami parkovania (napríklad oproti pri Lidli) a otváracími hodinami, ktoré vyhovejú každému. V blízkej budúcnosti budete mať možnosť podporiť aj iné slovenské pivovary a kočovné pivovary. Určite sa oplatí sa registrovať ako zákazník – nie len kvôli ponúkanej zľave, ale aj kvôli zákazníckej karte (ak to správne chápem), na ktorej sa vám bude evidovať aké pivo vám chutí. Sortiment je aktuálne neprekonateľný.
Snímka: Damian Beer&ale
*****
Na našich stránkach môžete nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Nájdete ho aj na Facebooku, kde vytvoril skupinu Súkromné pivné zápisky.