Pivná hádanka: Čím zapijete pikantné pivo?

Hadanka 01

Greene King IPA, 3,6% ABV
Prvá vec, čo zaujme je, že pivo je veľmi slabé. Farbu má síce peknú, ako whiskey alebo brandy, no pena padá prakticky ihneď. Vo vôni sú cítiť čerešne a iné ovocné tóny. Chuť je vodová a mdlá. Horkosť úplne nevýrazná a na jazyku po nej neostáva žiadna stopa. Viem si predstaviť ním zaliať guláš alebo cesto na chlieb. Čo sa pitia týka, nenúti k ďalším dúškom a ani k ďalšiemu nákupu. Je to len taká zašpinená voda. V najhoršom prípade sa ním dá zahnať smäd, ja som si z neho urobil kávový radler – zalial som ho nedopitou studenou filtrovanou kávou. Nie som fanúšikom IPA, ktoré trhajú zuby horkosťou a v polke pohára človek stráca vedomie z alkoholu, no toto by sa podla mňa IPA volať nemuselo. Bol to v najlepšom prípade priemerný brown ale.

Dead Guy Ale: Rogue, 6.5% ABV
Variácia na tému belgických pív z Oregonu. Medová farba a padavá pena, vo vôni hlavne ananás a varené gaštany. V chuti výrazná zostatková sladkosť rozpustených cukríkov bez sladovej plnosti. Po napití cítiť alkohol a veľmi slabú horkosť. Nie úplne hnusné, no ľahko zabudnutelné pivo.

La Trappe Blond, 6,5% ABV
Tuctový belgický ale varený v Holandsku. Cena zodpovedá zážitku, veľa toho nečakajte. Vôňa slabá, chuť mizerná, jediné, čo je trochu cítiť, je alkohol. Asi ako keď do štvorsladového corgoňa nalejete vodku. Chcel by som napísať, že je svieže, ovocné a plné zaujímavých chutí, no nemôžem. Je mdlé, fádne a mydlové. Dobrá správa je, že za 4,5 eura dostanete 7dcl silne alkoholického piva, ktoré neurazí. Zlá správa je, že aj v Carrefoure sa dá kúpiť 4-pack niečoho podobného vareného špeciálne pre nich, čo mi chutilo viac.

Hádanka 02

Mikkeller Funky E Star
Pomarančovo-mandarínkovo-alkoholová vôňa, silná calvadosovo-alkoholová horko-kyslá chuť. Veľmi jemný zvyškový cukor. Prekvapivo dosť málo kyslé, no veľmi zaujímavé, brettkami kvasené pivo pre fajnšmekerov. Polotmavé s náznakmi pražených a karamelových tónov.

Mikkeller Beer Geek Bacon
Čakal som trochu viac údenej chuti a nečakal som plechovú pachuť, no inak tomuto hustému a prekvapivo suchému stoutu nič nechýba. Je to dosť silné pivo, no v chuti je sila cítiť len nepriamo. Hlboko prekvasené, trochu trpké a horké, s alkoholovou dochuťou. Penu má ako z molitanu a viskozitou sa približuje rope. Suchá chuť je však nebezpečne ľahká a môže sa rýchlo stať, že sa človek prestane kontrolovať. Vzhľadom na obsah alkoholu 7,5% je sebekontrola na mieste. Kto má rád suché silné stouty si príde na svoje.

Mikkeller Texas Ranger Chipotle Porter, 6,6% ABV
Táto vec má ešte aj penu takmer čiernu. Kopa sladkého drievka a chilli. Úžasné na tomto pive je tá komplexnosť chutí a ich postupný rozvoj v ústach. Najprv príde pražená chuť, potom horká, potom sladká a po chvíli chilli. Výborná kombinácia. Veľmi husté, veľmi silné. Pálivé tak akurát. Zradné, pretože za normálnych okolností človek zapíja pikantné jedlo pivom. Čím ale zapiť pikantné pivo?

*****

Na našich stránkach môžete nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Nájdete ho aj na Facebooku, kde vytvoril skupinu Súkromné pivné zápisky.