Najlacnejšie remeselné pivo u nás? Cenou konkuruje aj značke Kelt

Pivovar Štamgast - Vzorková predajňa - Prešov

Keď pred časom začal pivovar Karpat spolupracovať s reťazcom Tesco, bola z toho veľká téma. Nielen preto, že remeselný pivovar začal predávať pivo vo veľkom reťazci, ale hlavne pre cenovú politiku. Tretinkové fľaše s rôznymi pivnými štýlmi predával za 99 centov. Zo značky sa rázom stalo najlacnejšie remeselné pivo na Slovensku. Zdá sa, že o tento primát pivovar z Hrnčiaroviec nad Parnou rýchlo prišiel. Na východe sa totiž objavil remeselný pivovar, ktorý predáva fľaškové pivo za ceny, ktorým konkuruje aj veľkým pivovarom. Akou cenou? Za 1,5-litrovú fľašu výčapného piva v plastovej fľaši si pýta pivovar Štamgast 1,30 eura.

O pivovare sa toho veľa nevedelo. Pod touto značkou totiž existoval niekoľko rokov v Sabinove. Spolumajitelia sa asi nedohodli a tak vyrástol nový v Chmeľove, pár kilometrov od Prešova. Ide o produkčný pivovar, čiže pivo dodáva podnikom. „K pivovaru je novopostavená prevádzka s ročnou kapacitou 4000 hektolitrov. Varí sa pivo plzenského typu – ležiak svetlý 12 % a 10 % z jačmenného sladu. Na filtráciu používame špičkový sviečkový filter s mikrobiologickým účinkom, týmto sa zabezpečuje trvanlivosť nie pasterizáciou a ani žiadnymi konzervačnými látkami. Na výrobu dozerá skúsený sládok so 40 ročnou praxou,“ píšu na stránke pivovaru.

Štamgast 10 a 12 Kým doteraz ste si pivo Štamgast mohli vychutnávať vo vybraných podnikoch na východe Slovenska, po novom ho môžete kúpiť v podnikovom obchode. Pivovarníci sa totiž rozhodli otvoriť diskontnú predajňu v Prešove. Na sídlisku Sekčov (ulica M. Benku) tak okrem sudov predávajú aj nafľašované pivá z ich produkcie.

My sme predajňu navštívili. V ponuke nájdete dvojicu vyššie spomenutých pív. Ceny sú bezkonkurenčné. Najmä čo sa týka remeselnej konkurencie. Za dvanástťstupňový ležiak v 1,5-litrovej fľaši zaplatíte 1,50 eura. Desaťstupňová verzia bola ešte o 20 centov lacnejšia. Štamgast tak cenou konkuruje takým značkám ako Kelt, Corgoň či Smädný Mních. Aj oni predávajú poldruha litrové fľaše za podobné ceny. V prípade Štamgastu ide ne nepasterizované kúsky. V predajni sme sa pýtali na ich dátum spotreby, keďže ten bol krátky. „Máme otestované, že pivo si zachová svoju kvalitu sedem dní,“ povedali nám v predajni.

Ako si môžu dovoliť predávať tak lacné pivo? Pomáha určite pomerne veľká kapacita, ktorú si v Chmeľove vybudovali. Každá várka tak môže byť ekonomicky výhodnejšia ako v prípade menších produkcií. Na strane druhej, pivo predávajú v Prešove vo vlastnej predajni. Obchádzajú tak sprostredkovateľov či reťazce. Výsledná cena tak nie je zaťažená maržou iných strán. Otázne zostávajú použité suroviny. Už etiketa však čo-to naznačuje. V zložení piva totiž okrem klasických surovín objavuje aj chmeľový extrakt. Ten používajú hlavne väčšie pivovary.

Ako pivo dopadlo v našom teste? Prečítajte si v recenziu Štamgastu 12°