10 krčiem, ktoré musíte navštíviť predtým, než zomriete

Je mnoho vecí, ktoré jednoducho musíte zažiť či vidieť. Pre niekoho to môže byť mesto, pre iného futbalový zápas. Pre fanúšikov dobrého piva to môžu byť aj kultové podniky. Portál Thrillist.com ich vybral rovno 21. Keďže mi až toľko času nemáme, pripravili sme pre vás výber desiatich. Čítajte a plánujte.

1. Akkurat

01. akkurat_pub

Mesto: Štokholm, Švédsko

Čo piť: Cantillon Gueuze

Štokholmský  podnik s takmer slovenským názvom je vo svojej kategórií najvychýrenejším vo Švédsku. Ponuka obsahuje vyše 600 druhov piva. Pripravte sa však na to, že budete musieť rozbiť prasiatko. Za dvojdecové pivo tu zaplatíte najmenej sedem eur.


2. The Brew Dock

2. Brew Dock

Mesto: Dublin, Írsko

Čo piť: Galway Bay Of Foam či Fury Imperial IPAň

Írsko nemá len Guinness, ale aj desiatky ďalších remeselných pivovarov, ktoré zažívajú v posledných rokoch boom. Výkladnou skriňou tamojšej pivnej scény je podnik The Brew Dock. Ten ponúka na pípe 24 druhov piva. Ďalšia stovka je pripravená vo fľašiach.


3. Cardinal Pub

03. stavanger13

Mesto: Stavanger, Nórsko

Čo piť: Nøgne Ø Tiger Tripel

Čo piť: Ďalší podnik na severe Európy. Ponúka okrem 22 píp aj okolo 550 druhov fliaš. Zbystriť by mali aj slovenskí a českí domovariči a remeselné pivovary. Majitelia sú „blázni“ do piva. Ak im pošlete fľašu piva a majiteľom zachutí, údajne si ju pridajú na zoznam a vo vlastnej réžii si pivo budú dovážať.


4. Churchkey

04. churchkey4

Mesto: Washington, USA

Čo piť: Stillwater Cellar Door

Skutočný ráj pre pivárov. Stačí sa pozrieť len na ich ponuku. Podnik v hlavnom meste USA ponúka 55 čapovaných pív. A ak by ste si z nich nevedeli vybrať, môžete hľadať v zozname fľaškových pív. Je ich tam vyše 550.


5. Csak a jó sör

05. Budapest

Mesto: Budapešť

Čo piť: Fóti Kézműves Sörfőzde Keserű Méz

Do nášho výberu sa dostal aj podnik od našich južných susedov. Že si majiteľ potrpí na dobré pivo je zrejmé už z názvu podniku. „Csak a jó sör“ totiž v preklade znamená „Len dobré pivo“. Predpoklad, že si tam nájdete aj svoje obľúbené, je veľký. Pivotéka totiž obsahuje vyše 200 druhov fľaškového piva.


6. Empório Alto dos Pinheiros

06. Sao Pulo

Mesto: São Paul, Brazíla

Čo piť: 3 Lobos Pele Vermelha IPA

Kúsok pivného neba nájdete aj v Brazílii. Neveríte? Tak čísla tohto podniku vás musia presvedčiť. Veď 33 druhov čapovaného piva a 700 fľašiek zlatistého moku hádam musí presvedčiť každého. Kto si nevyberie tu, tak potom už asi nikde.


7. Euston Tap

07. Euston Tap

Mesto: Londýn, Veľká Británia

Čo piť: Thornbridge Dry-hopped Jaipur

Pokiaľ budete mať v Londýne chvíľu čas, určite by ste mali navštíviť tento podnik. Aj keď vás priestorovo určite nenadchne (je pomerne malý), ponuka je však o to bohatšia. Môžete očakávať 150 druhov fľaškového piva a ďalších 20 na pípach.


8. The Local Taphouse

08. Australia

Mesto: Sydney, Austrália

Čo piť: Kaiju! Where Strides the Behemoth Black IPA

Aj u protinožcov si môžete plniť svoje pivné sny. Dôkazom toho, že aj Austrálčania sú do istej miery pivný národ, je tento podnik. Na pípe ponúka 20 druhov pív. Istí to však aj ponukou fľaškových. Tých je tu vyše 300. Určite by ste mali skúsiť aj tamojšie Kiwi pivo.


9. Mikkeller

09. Mikkeler

Mesto: Copenhagen, Dánsko

Čo piť: Mikkeller SpontanGooseberry

Tak tento bar by ste určite nemali vynechať. Už len preto, že dánsky Mikkeller je považovaný za otca všetkých kočovných pivovarov. Podnik sa určite nemôže porovnávať s ostatnými čo do kvantity pív, ale v kvalite určite boduje. Akékoľvek pivo ochutnáte, určite neoľutujete.


 10. Zlý Časy

10. Zly časy

Mesto: Praha, Česko

Čo piť: Kocour Catfish Sumeček

Na splnenie najväčších snov nemusíte cestovať cez pol sveta. Zostavovatelia rebríčka totiž medzi najvychýrenejšie krčmy zaradili aj pražský podnik Zlý Časy. A minimálne v jednej kategórií by určite patril medzi najlepšie. Na pípe má totiž 48 pív. Čo viac si želať? (Aby boli zadarmo 🙂 )