Ako je to s Bratislavským meštianskym pivovarom na Dunajskej?

Bratislavský meštiansky pivovar

V uplynulých dňoch viaceré slovenské média priniesli informáciu o tom, že Bratislavský meštiansky pivovar na Dunajskej ulici končí. Že je reštauračný pivovar na predaj a dobehla ho koronakríza. Takmer všetky články však zabudli na niečo podstatné, tak sa pozrime, čo sa s pivovarom deje.

Lukratívna poloha

Na začiatok si musíme povedať, že pivovar na Dunajskej ulici sa môže pochváliť asi najlukratívnejším pozemkom vo vychytenej lokalite. Je situovaný v centre mesta, pritom ponúka obrovský areál s parkom a detským ihriskom. Takouto polohou a predovšetkým rozsiahlymi priestormi v exteriéri sa nemôže pochváliť žiadny iný pivovar, ale ani reštaurácia v centre hlavného mesta.

Nejde pritom o pozemky, ktoré vlastní  samotný pivovar. Spoločnosť Bratislavský meštiansky pivovar si ich od roku 2010 prenajíma od mesta Bratislava. Mesto chcelo vtedy oživiť lokalitu a voľba padla na majiteľov, ktorí  mali s gastrobiznisom skúsenosti. Prevádzkovali pivovar na Drevenej ulici.

Že lokalita má potenciál a môže byť prirodzeným magnetom pre domácich, ale aj zahraničných turistov ukazovali aj roky po otvorení pivovaru. Tržby eseróčky Bratislavský meštiansky pivovar utešene rástli. Kým v roku 2012 utŕžila spoločnosť 1,9 milióna eur, o päť rokov neskôr to bolo už vyše päť miliónov eur. Tu však treba povedať, že čísla sú za prevádzku aj druhého pivovaru na Drevenej ulici.

Nevydarený exit?

K zásadnému kroku prišlo začiatkom roka 2020. Majitelia sa rozhodli expandovať a otvorili pivovar vo Viedni. „V Bürgerliche Brauerei ponúkame špeciality ako grilované rebrá, špikové kosti a prešporskú fazuľovú polievku a varíme vlastné pivo. V lete si budete môcť príjemne posedieť na veľkej terase,“ napísali vo februári 2020 na sociálnej sieti.

Bratislavský meštiansky pivovar

Ono to vyzeralo tak, že majitelia sa rozhodli vymeniť Slovensko za Rakúsko. V tom istom čase sa totiž prvýkrát objavili inzeráty ponúkajúce pivovary na Drevenej a Dunajskej ulici na prenájom.

„Ponúkame na odstúpenie nájmu veľmi známu a zabehnutú prevádzku pivovarskej reštaurácie na Dunajskej ulici v Bratislave, ktorú vybudovali cca pred 8 rokmi na mieste Prešporskej kúrie s výmerou 1 114 štvorcových metrov + letná terasa cca 100 štvorcových metrov,“ písalo sa v inzeráte realitnej kancelárie Platinum Real.

Plány na exit zo Slovenska, ale aj rozbeh v Rakúsku však narušila pandémia. Inak povedané, majitelia si na takúto „rošádu“ nemohli vybrať horšie časy. Prišla prvá vlna pandémie, ktorá zavrela všetko čo bolo a výrazne poznačila atmosféru v gastrobiznise.

Nová situácia

Prvá vlna korony odznela, majitelia počítali straty. Podľa sociálnych sieti už viedensky pivovar neotvoril. Posledné zmienky o jeho fungovaní sú ešte spred korony. Rovnako dopadol aj pivovar na Drevenej ulici, ktorý je mesiace zatvorený.

Čo sa v podnikoch dialo, bolo a je v mnohých smeroch otázne. Je nešťastné, že majitelia s médiami nekomunikovali a nekomunikujú. Preto vznikajú dezinformácie a nejasnosti. Tak tomu bolo aj s aktuálnou vlnou článkov o tom, že pivovar na Dunajskej ulici končí. Mediálny ošiaľ sa pritom odvolával na inzerát, ktorý bol uverejnený ešte na jeseň. V ponuke realitných kancelárií tak bol už niekoľko mesiacov.

Je pravda, že pivovar hľadá nového nájomcu, zatiaľ  však nie je pravda, že končí. Pivovar stále funguje a ponúka svoje služby. Pokojne sa môže stať, že sa zmení majiteľ a prevádzka bude plynúť ďalej, bez toho, aby si to návštevníci nejako všimli.

Je isté, že o podnik s lukratívnou polohou a výbornými priestormi bude záujem. Otázka je, do akej miery sa predávajúci a kupujúci budú vedieť stretnúť pri cene. Podnik sa síce môže chváliť vysokými tržbami, tie však nie sú zárukou tých budúcich. Nikto nevie, ako dlho sa gastro bude spamätávať z pandémie a ako sa zmení návyky zákazníkov.

Majitelia sa pre média nevyjadrujú. Nie sú v ľahkej situácii. Podľa portálu Finstat dlhujú Finančnej správe 57-tisíc eur a Sociálnej poisťovni takmer 38-tisíc eur.  Uvidíme, čo prinesie čas a ako dopadne pivovar na Dunajskej, ale aj Drevenej ulici v Bratislave.

Prečítajte si aj

Slováci otvorili v centre Viedne pivovar