Beer Division: Chceme sa posunúť o level vyššie

Pivovarnícky rok ubehol ako voda. V mnohých smeroch bol podobný ako tie predchádzajúce, našli sa však aj nové momenty a výzvy. Portál oPive.sk sa opäť rozhodol usporiadať pravidelnú koncoročnú anketu, v ktorej spovedáme pivovarníkov zo Slovenska. Dnes sa za uplynulým rokom obzerá Michal Sanitra z Remeselného pivovar Beer Division.

Ako hodnotíte uplynulý rok 2019? Čím bol pre vás iný?

Bol to rok, ktorý nás veľa naučil. V roku 2018 sme začínali a oťukávali sa ale v roku 2019 sme podstatne pridali plyn. Navarili sme nové pivá, doladili staré, navýšili výrobu a spoznali sme nových ľudí. Vyskúšali sme si prvé akcie ako napríklad Salón piva a podarilo sa nám získať s našim pivom aj prvé ocenenie. Pribudli nové spolupráce. Z tohto hľadiska to hodnotíme ako úspešný rok.

Čo by ste označili za pivovarnícku udalosť roka?

Zo zahraničia ma zaujala kampaň pivovaru Sierra Nevada, ktorá začala niekedy koncom roka 2018 po veľkých požiaroch v Kalifornii. Sierra dala dokopy viac ako 1 000 pivovarov naprieč USA, poskladali recept a pod názvom Resilience IPA, ho začali variť každý vo svojich pivovaroch. Sto percent z výnosov putovalo samosprávam postihnutých požiarom. Okrem pivovarov sa počas celého roka 2019 zapojili aj sladovne, chmeľnice a rôzni ľudia z pivovarníckeho prostredia. Napriek pár problémom sa podarilo vyzbierať približne deväť miliónov dolárov pre desaťtisíce ľudí, ktorí ostali bez domova. Pre mňa to bola ukážková spolupráca naprieč celou pivovarníckou komunitou. Na Slovensku ma potešilo, že malé pivovary začali plniť pivá do plechoviek. Snáď im to vydrží.

Ktorý konkurenčný pivovar vás pozitívne zaujal?

Určite Minipivovar Tatras v Poprade. Hlavne tým, že výrazne obohatil svoju ponuku o ďalšie nové pivá a udržuje si už štandardne vysokú kvalitu. Taktiež bol výrazne dostupnejší na viacerých miestach po Slovensku. Rovnako sa teším z Wildstork projektu Hellstorku. Tie drevené sudy vyzerajú skvele.

S akými plánmi vstupujete do nového roka?

Do nového roka vstúpime s rozhodnutiami. Väčšina kočovných pivovarov chce posunúť svoje fungovanie o level vyššie. My sme na tom rovnako. Je tam ale veľa premenných a čas ukáže, ktorú cestu si vyberieme. Okrem toho máme veľa nápadov a v hlavách kopec nových pív, takže je sa na čo tešiť.

Prečítajte si aj

Liptovar: V roku 2019 sme rástli doteraz najviac

Snímka: Beer Division