Kde by ste si s pivom nemali štrngať? Niektoré pivné zvyky prekvapia

Pivo, Pilsner Urquell, teplé pivo, Maďarsko, národ

Aj pri pive platí, čo národ, to iné zvyky. Aj v čase globalizácie za zachovali obyčaje, ktoré sú typické pre jednotlivé krajiny. A nie je ich málo. že po celom svete dokonca existuje viac ako 180 spôsobov, ako si dopriať pivný zážitok. A ktoré pivné obyčaje či zaujímavosti sú spojené s jednotlivými krajinami? Sládok Plzeňského Prazdroja Slovensko Ján Píry sa pozrel na jednotlivé krajiny a predstavil ich zaujímavosti.

Česko

Len málo národov sa môže pýšiť tým, že svojim ležiakom ovplyvnili celý svet. Viac ako 70 percent  pív po celom svete, ktoré sa dnes varia, sú pivá typu pils/pilsner a sú inšpirované českým ležiakom Pilsner Urquell.

Nemecko

Nemecko je krajina, ktorá je absolútne známa svojim pivom a dobrými špecialitami. Nemci každoročne usporadúvajú najznámejší festival piva Októberfest v Mníchove, ktorý navštívi viac ako šesť miliónov ľudí a vypije sa okolo 7,5 milióna litrov zlatistého moku. Nemci majú vo zvyku štrngnúť si so všetkými pri stole a popriať si „na zdravie“. Zaujímavosťou je, že Berlínčania majú radi slabšie pivo s malinovkou, ktoré pijú slamkou.

Maďarsko

Ak si v Maďarsku chcete štrngnúť, v niektorých prípadoch sa nemusíte stretnúť s pochopením. Tento zvyk pramení z histórie. V roku 1849 tu popravili 13 významných maďarských martýrov a na znak úcty si Maďari prestali štrngať pohármi, lebo to robili iba kati. Nerešpektovaním tohto zvyku ich môžete uraziť.

Poľsko
Prešovský pivovar, teplé pivo, pivo s medom
Teplé pivo na Slovensku ponúkal aj Prešovský pivovar.

U našich severných susedov je v obľube teplé pivo, na štýl vareného vína. Volajú ho grzaniec, je dochutené jablkovým alebo zázvorovým sirupom a pomaly ho popíjajú slamkou.

Holandsko

Holanďania sú národ, ktorý patrí medzi najznámejších milovníkov piva na svete. O ich láske k pivu svedčí aj pomerne veľký počet pivovarov, ktoré sa tam nachádzajú. Pivo je v krajine v niektorých prípadoch dokonca cenené viac ako víno. Pivo pijú radi, preto mnohých prekvapí, že ho čapujú do dvojdecových pohárov.

Brazília

Pivo v Brazílii predávajú vo fľašiach, ku ktorým vám čašník donesie vždy aj decový pohár. Malé pivo má 0,32 l, veľké pivo má 0,64 l. Pivo vo fľaši podávajú v chladiacej nádobe pri teplote 0°C, z ktorej si pivo odlievate do malých pohárov, aby sa neoteplilo.

Venezuela

Vo Venezuele pivo patrí k najlacnejším nápojom v krajine. Pivo si tam kúpite v dvojdecových fľašiach a jeho cena sa pohybuje v prepočte okolo 0,2 eura.

Čína

Zatiaľ čo v Európe má pivo dlhoročnú tradíciu, v Číne ho poznajú len pár desaťročí. Číňania konzumujú  pivo k akémukoľvek jedlu. Prekvapí však, že ho pijú z malých decových pohárov, do ktorých si ho nalievajú z šesťdecových fliaš. Čapované pivko v Číne až také bežné nie je. V spoločnosti platí pravidlo, že pohár musíte držať nižšie ako váš hostiteľ. Prejavujete mu takto úctu.

Japonsko

Ak dopijete pivo v Japonsku, znamená to, že ešte máte chuť a ktokoľvek vám doleje zo svojho pohára. Ľudia si v Japonsku totiž pivo navzájom dolievajú. Ak už máte dosť, musíte v pohári trochu piva nechať.

Fínsko

Vo Fínsku je priemerná ročná spotreba piva na jedného obyvateľa 84,2 litra. V obchodoch sa predáva pivo s obsahom alkoholu iba 4,4 percenta. Ak by ste zatúžili po väčšom obsahu alkoholu, musíte navštíviť špecializované predajne.

Írsko

O Íroch je známe, že sú milovníkmi zlatistého moku. V podnikoch platí krásne pravidlo, že ak niekomu objednáte pivo, ten vám do pár minút objedná pivo späť.

Chorvátsko

Chorváti sú tiež národ, ktorý holduje pivu. Milujú svetlé pivo, ktoré musí byť slabé, keďže je prispôsobené vyšším letným teplotám. V krajine nájdete veľké množstvo rôznych značiek.

Prečítajte si aj

Najpredávanejšie pivá sveta. Stavte sa, že polovicu nepoznáte?

Obrázok od Pexels z Pixabay