Ako Briti napodobnili Čechov (Stella Artois 2)

Stella Artois 2

Prvý nástrel: Belgické pivo Stella Artois sme už na našich stránkach testovali. Išlo o kúsok, ktorý navarili v Česku. Tentokrát sa k Stelle vraciame. Nebude to však originálne pivo navarené v Belgicku, ale kúsok, ktorý navarili vo Veľkej Británií. Cieľ je jeasný. Chceme ho porovnať s tým českým, keďže česká Stella v našej recenzii prepadla. Sme zvedaví.

Názov piva: Stella Artois

Pivovar: AB InBev

Druh piva: Svetlý ležiak

Krajina: Veľká Británia

Stupňovitosť: Neuvádza

Obsah alkoholu: 4,8 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, kukurica, chmeľ.

Farba: Svetlo-žltá a jasná.

Vôňa:  Sladová. Ničím výrazná.

Pena: Veľmi jemná konzistencia. Opadla skôr ako som ju dofotil.

Chuť: Úvod začína veľmi jemne. Niečo ako tichý začiatok pesničky. Keď čakáte, že to pivo naplno rozpáli, prichádza koniec. V strede jemne zachytíte karamelovo-kvetinkové tóny a po nich prichádza platonický chmeľ. Rezkosť je mierne nad normál, ale nič strašné.

4/10

Zhrnutie

Česku Stellu sme tu zakopali pod zem. Vyčítali sme jej slabé tóny aj celkovú rozhádzanosť. Musím úprimne priznať, že jej britská verzia nie je oveľa lepšia. Aj tak si však dovolím tvrdiť, že je trocha uhladenejšia a tóny sú viac usporiadané. Na vyššiu známku to však nevidím. Dávam rovnako ako pri českej verzii štvorku. Sladový úvod je nevýrazný a ani stred piva celkový dojem nevylepšuje. Aspoň piteľnosť je dobrá. Asi si budeme musieť počkať na testovačku „pravej“ Stelly. Britské a české verzie sú si totiž veľmi podobné. Bohužiaľ.