Ako dopadne degustácia piva, ktorú vedie vinár?

P. Hudak - Degustacia 02Na meniny som dostal príhodný darček – riadenú degustáciu piva. Zaujímavá však bola lokalita a o aký pivovar sa jednalo. Voucher popisoval akciu ako „degustácia pív z francúzskeho pivovaru vo vinotéke s našim someliérom“. Zvedavosť teda bola veľká a očakávania nízke, keďže na Slovensku je someliérov, čo by vedeli o pive viac než sa dá vyčítať z etikety, ako šafránu.

K pivu len málo

Po príchode na miesto činu sme dostali číslo parkovacieho miesta, kde sme mohli zaparkovať a vošli do príjemne klimatizovanej miestnosti. Celá vinotéka žiaľ bola presiaknutá vôňami z tyčiniek na WC a bolo hneď jasné, že odfiltrovať túto senzorickú nálož bude náročné.

Zároveň s degustáciou pív pri našom stole viedol miestny pán sommeliér tiež pri vedľajšom stole degustáciu vín spojenú s inštruktážou sabráže. Ukázalo sa však, že to nebude problém.

Jeho výklad bol pri našom stole minimalistický, o samotných pivách vedel s výnimkou toho, že všetky sú zvrchu kvasené, ktoré sú silné a že všetky sú bio, veľmi málo. Sabráž však pána pri vedľajšom stole naučil tak, že to na trávniku pri vinotéke zvládol na prvý pokus perfektne.

Na stole nás čakal „degustačný zákus“ vo forme poriadne vyzretého kozieho syra a kravského syra s chilli a nattom, sladká horčica a čierne olivy. Kto sa kedy zúčastnil nejakej degustácie piva zažil väčšinou viac tradičný, veľmi jednoduchý a chuťovo čo najneutrálnejší zákus. Tu sa však neskôr ukázala veľká výhoda tohto prístupu.

Nezameniteľný rukopis

Degustovali sme pivá francuzskeho pivovaru Alaryk. Pivovar varí bio pivá a používa prevažne lokálne suroviny. K tomuto tvrdeniu sme sa preiterovali z tvrdenia „všetky suroviny si pestujú sami“, keď sa pán someliér zamyslel nad množstvom jačmeňa potrebného na danú kapacitu, potrebe vyrobiť z neho aj slad, vypestovať chmeľ a hlavne vyrobiť cukor, ktorého do pív používajú značné množstvo.

Veru, predstavu vinárov, že pivo sa tiež robí tak že sa „rozmačkajú“ bobule a chvíľu sa počká, budeme ešte nejakú dobu uvádzať na pravú mieru.

Na webstránke majú ku každému produktu vymenovaný úctyhodný zoznam ocenení, no popisy pív formulujú skôr zbožné priania, než by informovali o tom, čo v skutočnosti vo fľaši je.

Čo sa samotných pív týka, všetky boli bez vád a všetky niesli nezameniteľný rukopis. Alaryk zjavne miluje belgické pivá a nebojí sa to priznať pri každom pive čo varí.

Francúzska ponuka

Najslabším pivom na zozname bol 4,5% ABV Alaryk Blanche. Typická korenistá vôňa aj pikantná chuť belgického ejlu. Pridaný cukor sa zjavne nepoužil na ztenšenie tela a získanie viac alkoholu, skôr vo forme karamelu pridal na plnosti. Príjemné ľahké pitie s veľmi nízkou horkosťou.

Druhým v poradí bol Alaryk Blonde s 5% ABV. Toto pivo bolo oveľa menej aromatické s prakticky nulovou horkosťou, no tentoraz s nie práve najpríjemnejšou dochuťou, pravdepodobne spôsobenou pridaným cukrom. Dá sa použiť k jedlu.

Alaryk IPA je vraj varená podľa tradičného anglického receptu, no jedine tak podľa obrázku. Pivo je v podstate belgický ejl nachmelený zoxidovaným anglickým chmeľom. Ulpievajúcej horkosti sa nedá poriadne zbaviť ani priloženým kozím syrom namočeným v horčici.

Double, pomenované podľa „double fermentation“, nech to už znamená hocičo, má 7% ABV, príjemný prejav ušľachtilých chmeľov a značný zvyškový cukor. Všetky pivá sú nefiltrované a nepasterizované, takže prízvukovať pri tomto jednom dokvášanie vo fľaši je také zvláštne. Rozhodne je v ňom najmenej fenolových produktov kvasenia zo všetkých doterajších pív a mne nebezpečne chutí.

P. Hudak - Degustacia 03

Predposledným ponúkaným pivom je Tripple Grain s 8,5% ABV, ideálne pitie na teplotu 36 stupňov celzia vládnúcu vonku. Trojica sladov (jačmeň, pšenica a raž) vytvára mimoriadne vyváženú kombináciu chutí. Horkosť je mierna až stredná, kvasničný prejav čistý a civilizovaný. Prvé husle hrajú jednoznačne slady. Najviac ma baví pikantná korenitosť raže. Tá sa nedá zaprieť a ani ničím nahradiť.

Posledné ponúkané pivo je Brune. Podľa popisu na webstránke to je 8% ABV strong ale v štýle bières-de-garde, podľa mňa to je vynikajúci barleywine. Cítim v ňom jednak ovocie a jednak kávové a kakaové chute, doplnené silným alkoholom. Ten vnímam hneď, nie je ničím maskovaný. Po ohriatí sa vo vôni objavia marhule a v chuti keksíky a piškóty. Celkový dojem je krémové, príjemne nedráždivé, v žiadnom ohľade neprepálené pivo.

Nabudúce inak

Pivá v nedopitých fľašiach sa po ohriatí prebudili a rozvinuli svoje arómy a chute. Keď ich človek degustoval po jednom, nedávalo to až taký zmysel ako keď ich mohol piť po malých dúškoch v rýchlom slede za sebou. Práve vtedy sa naplno prejavil spoločný rukopis ako aj ich vzájomné rozdiely.

Deli shop v rámci vinotéky ponúka množstvo paštét a sušených šuniek, no najmä niekoľko veľmi zaujímavých syrov. Večer sa nakoniec zvrhol na párovanie pív a vyzretých aromatických syrov. Názvy som neregistroval vôbec, rozlišoval som ich len podľa vône a farby.

Kyslejšie syry išli perfektne s ľahkými pivami, vyzreté suché fungovali výborne s horkou IPA a tie silne aromatické sa bezchybne hodili k Tripple Grain a Brune. Môj dnešný víťaz je jednoznačne Tripple Grain. Aj keď Blanche a IPA boli výborné najmä v kombinácii so svojimi syrovými proťajškami, Tripple Grain vynikol aj sám o sebe.

Celkovo sa dá povedať, že „riadená degustácia so someliérom“, ktorý okrem prečítania etikety v zásade dodatočnou vedomosťou nedisponuje, nedáva zmysel. Ak nevie povedať nič o tom ako tie-ktoré kvasničné kmene menia charakter piva, nevie nič o prejave cukru v kvasení a ani nevie prečo by niekto používal pšeničný alebo ražný slad, mal by sa podľa mňa sústrediť práve na to párovanie pív a syrov.

Chápem, že voucher na takýto gastronomický zážitok by stál viac peňazí, no bola by to väčšia zábava než len nechať si naliať pivo a k tomu odrapotať text z etikety bez ďalšieho pokecu. Nabudúce to vidím na väčšiu partiu a párovanie s paštétami!

****

Na našich stránkach môžete nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Nájdete ho aj na Facebooku, kde vytvoril skupinu Súkromné pivné zápisky.

Prečítajte si aj

Pivo nepite, pivo radšej vychutnávajte