Dve pivá z Rakúska: Dvakrát príjemný zážitok

Ergebrau

Nestáva sa to často, ale vždy to poteší. Tento raz prišlo prekvapenie z rúk kolegu Igora, vášnivého cyklistu a turistu, ktorý mi priniesol na ochutnanie dve pivá z rakúskeho Erzberg Bräu. Nachádza sa v starom baníckom mestečku Eisenerz v Štýrsku (Steiermark) v budove bývalej drogérie. V roku 2011 bola prerobená na pivovar, takmer 100 rokov po tom, čo v mestečku v roku 1912 skončil svoju činnosť posledný pivovar.
Jedná sa o mikropivovar s varňou s kapacitou 300l, pričom denne je možné navariť 600 litrov mladiny. Podľa všetkého majú na jedálnom lístku množstvo lokálnych chuťoviek ako sú pomazánky, tlačenka či domáci chlieb.

Schnee Wit, 13˚P, 5.5% ABV
Leží na pomedzí medzi bavorským weissbier a berlínskym weisse. V pohári prekvapí veľmi pevnou, trvácnou penou, intenzívnou tmavo-slamovou farbou a silne kalným vzhľadom. Už vo vôni je cítiť, že patrí medzi kyslejšie a trpkejšie pivá. Je svieže s trochou banánovej vône, no oveľa menej, než je zvykom pri klasických weizenoch. V chuti je výrazná kyslosť, trpkosť a jemná horkosť dopĺňaná vysokou rezkosťou a šialenou pitelnosťou. Toto pivo je veľmi svieže, ovocné a také komplexné, že si nestihnete uvedomiť všetky jeho odtiene a fľaša bude prázdna. Veľmi príjemná je práve ovocná dochuť.

Schnee Wit, 13P, 5.5 ABV

Noar trydry stout, 16.8˚P, 7.0% ABV
Rovnaký rukopis čo sa kvasenia týka. Tmavé ako sa na stout patrí, kalné skoro až kávovo, pena vysoká a pevná. Aj tu je vo vôni cítiť kyslosť, ktorá prechádza do mačaciny a mokrej handry. Predpokladám, že v ovzduší im lietajú brettanomyces a sládkovia sa ich prítomnosti vôbec nebránia. Inak si to neviem vysvetliť. V chutí ustúpila kávovosť čokoládovosti a náznakom nadymených sladov. Za normálnych okolností nežiadúca kyslosť v tomto pive veľmi dobre dopĺňa celkový profil a vytvára plnú chuť v ústach a rovnakú až neskutočnú piteľnosť ako v predošlom prípade. Telo je slabšie a chuť menej pražená oproti iným dry stoutm, no kyslosť a slanosť robí toto pivo veľmi zaujímavým. Z pohľadu čistoty štýlu jednoznačne off-style. Na pivnej párty by sa vypilo expresne rýchlo.

Noar trydry stout, 16.8P, 7.0ABV

Ak hľadáte weizen a stout, ktoré sú čímsi špecifické, v Erzbergbräu ich istotne nájdete. Igorovi patrí veľká vďaka!

Snímky: prvá Erzberg Bräu

*****

Na našich stránkach môžete nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Nájdete ho aj na Facebooku, kde vytvoril skupinu Súkromné pivné zápisky.