Jedna veľká bieda. Ako sme hľadali slovenské remeselné pivo

slovenské remeselné pivo

Ak ste ako priaznivec remeselného piva niekedy navštívili supermarkety v Poľsku či Maďarsku, museli ste zostať očarení. Vo väčšine z nich nájdete širokú ponuku domáceho remeselného piva. Väčšina z týchto pív je predávaná za rozumný peniaz. K pivu z malých pivovarov sa tak ľahko dostanú aj tí, ktorí ho nikdy nepili.

Ako je na to Slovensko? V tomto ohľade zle. Aby sme situáciu zachytili v danom čase, rozhodli sme sa urobiť prieskum a zistiť, aká je ponuka remeselného piva v najväčších slovenských reťazcoch. Výsledky neboli príjemným prekvapením. Len pre zaujímavosť uvedieme, že prvé štyri predajne patria medzi výkladné skrine jednotlivých reťazcov, keďže sú aj sídlom vedenia jednotlivých spoločností.

Lidl

Lidl - slovenské remeselné pivo

Skúmaná predajňa: Ružinovská ulica, Bratislava
Počet slovenských remeselných pivovarov:
0

Lidl patrí medzi tie slovenské reťazce, ktoré dali priestor malým remeselným pivovarom. Bohužiaľ šlo len o dočasné akcie. Pri našej návšteve sme v predajni nenašli žiadne pivo zo slovenského malého pivovaru. Ak pritom porovnáme ponuku slovenského a poľského Lidlu, vidíme priepastný rozdiel. V tomto smere by sa slovenské vedenie možno mohlo inšpirovať u kolegov z Poľska.


Tesco

Tesco - slovenské remeselné pivo

Skúmaná predajňa: Zlaté Piesky, Bratislava
Počet slovenských remeselných pivovarov: 2

Práve Tesco bolo prvým slovenský reťazcom, ktorý do svojej stále ponuky zaradil pivo zo slovenského malého pivovaru. Išlo o pivá z pivovaru Karpat. Ten sme v predajni našli. V ponuke boli tri alkoholické a jedno nealkoholické pivo z tohto pivovaru. Ponuku dopĺňala aj trojica pív z pivovaru Kaltenecker.


Kaufland

Kaufland - slovenské remeselné pivo

Skúmaná predajňa: Trnavská cesta, Bratislava
Počet slovenských remeselných pivovarov: 5

O kroku Kauflandu otvoriť dvere malým remeselným pivovarom sme vlani veľa písali. Reťazec sa dohodol na spolupráci s 29 pivovarmi. Keď sme posledný víkend navštívili vlajkovú predajňu skupiny, v chladiacom boxe sme našli pivá zo štyroch pivovarov. Prekvapili nás priaznivé ceny týchto kúskov. Pivo sa predávalo v rozmedzí od 1,39 do 1,89 eura za pollitrovú fľašu. Piatym malým pivovarom v ponuke bol Kaltenecker.


Billa

Billa - slovenské remeselné pivo

Skúmaná predajňa: Bajkalská ulica, Bratislava
Počet slovenských remeselných pivovarov: 2

Veľký výber remeselného piva nás nečakal ani predajní Billa na Bajkalskej ulici v Bratislave. V ponuke sme našli  dvojicu pív z kočovného pivovaru Ikkona a štyri pivá z pivovaru Kaltenecker. Ten sme skoro prehliadli, keďže bol v poslednej polici, navyše pivo bolo zabalené v igelite.


Terno/ Kraj

Terno - slovenské remeselné pivo

Skúmaná predajňa: OC Retro, Bratislava
Počet slovenských remeselných pivovarov: 1

Na východe Slovenska táto sieť nemusí byť známa, svoje predajne má však v piatich krajoch. V ponuke sme našli len jeden pivovar. V predajni sme objavili štyri pivá z pivovaru Kaltenecker. Ako ukázal náš prieskum, ten má zo všetkých pivovarov najväčšie pokrytie.


Yeme

Yeme - slovenské remeselné pivo

Skúmaná predajňa: Tomášikova, Bratislava
Počet slovenských remeselných pivovarov: 12

Spočiatku sme uvažovali nad tým, či túto sieť zaradiť do nášho prehľadu, keďže je zastúpená len v hlavnom meste kde ma päť predajní. Nakoniec sme predajňu zaradili, keďže je svetlým príkladom na slovenskom trhu. V ponuke sme totiž našli až 12 malých slovenských pivovarov. Okrem Kalteneckru, sú všetky pivá v chladničkách. Zákazník si musí vybrať. Za nás ukážka toho, ako by to mohlo a malo vyzerať vyzerať.


Ostatné predajne

Navštívili sme aj predajne ďalších reťazcov. Či ž Coop Jednota, Milk Agro alebo Fresh dopadli rovnako a nemalo zmysel ich rozoberať viac. V ponuke sme nenašli žiadne remeselné pivo z malého slovenského remeselného pivovaru. Za zmienku možno stoja košické Fajne potraviny, tie sa nám v uplynulých dňoch nepodarilo navštíviť. Navyše, majú len dve prevádzky.


Záverečné hodnotenie

Ak sa má z remeselného piva stať seriózna oblasť podnikania, musí oslovovať čo najväčší publikum. Pivotéky sú síce základ a na trhu sú nevyhnutné, gro predajov by malo prebiehať cez reťazce. To sa na Slovensku z rôznych dôvodov nedeje. Je to smutné, najmä keď si pozriete na ponuku u susedov. Tento náš test by sme chceli zopakovať o rok. Veríme, že budeme spokojnejší. Tento rok to môžeme hodnotiť ako veľkú biedu.

Prečítajte si aj

Lidl v Írsku? Pivný týždeň tam trvá celý rok