Ako Poliaci pokazili pivo anízom (Cechowe Oatmeal Stout)

Cechowe Oatmeal Stout

Prvý nástrel: Dnes zablúdime k našim severným susedom. Aj keď sa to nezdá, ale v Poľsku natrafíte na pestrú ponuku piva, ktorá sa s tou slovenskou môže porovnávať len ťažko. Najmä keď si všimneme ponuku v tamojších supermarketoch, práve z neho je dnešný kúsok. Posvietime si na pivo Cechowe Oatmeal Stout. Ide o produkt pivovaru Van Pur.

Názov piva: Cechowe Oatmeal Stout

Pivovar: Van Pur, Varšava

Druh piva: Oatmeal Stout

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 15,1%

Obsah alkoholu: 6,5 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad (plzenský, karamelový, mníchovský), slad žitný, slad pšeničný, ovsené vločky, chmeľ, extrakty rastlín (sladké drievko, aníz).

Farba: Čierno-červená.

Vôňa: No poriadny mix. Cítim tam kombináciu karamelu, sladkého drievka, anízu.

Pena: Hutná. Konzistenciu si držala.

Chuť: Úvod je na prekvapenie slabší. Pri tmavších pivách to nie je zvykom. Stred začína celkom zaujímavo, ale potom príde sklamanie. Aspoň pre mňa. Chuť je výrazne ovplyvňovaná bylinkou, podľa zloženia je to aníz. Za ním jemne zacítite sladké drievko.

4/10

Zhrnutie

Tak páni Poliaci to s tým anízom prehnali. Pre tých čo nepoznajú anýz, ide o rastlinku podobnú fenyklu. Nápad to bol dobrý, ale výsledok už menej. Mne chuť prekážala. Škoda. Ťažko sa potom hodnotí celé pivo, keďže bylinka od brucha piva prebíja všetko. Ak by sme túto chuť odmysleli, išlo by o príjemné sladkasté pivo. Takto sa rozhodujem medzi štyri a päť. Dávam nižšiu známku.