Ukážkový Stout z Poľska (Pinta American Black)

Prvý nástrel: Opäť tu máme poľské pivo. Ak by sme robili rebríček hodnotených pív podľa štátov, Poľsko by bolo vysoko. Tamojšie remeselné pivovary ponúkajú pestrú ponuku rôznych štýlov. Za pivovar, ktorý odštartoval tamojšiu pivnú revolúciu, označujú mnohí Browar Pinta. Pivo z jeho produkcie sme už viackrát testovali, dnes tak urobíme opäť. Ochutnáme ich Stout s názvom American Black.

Názov piva: American Black

Pivovar: Browar Pinta

Druh piva: Stout

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 12,0°

Obsah alkoholu: 4,7 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady Weyermann (Pale Ale, Carafa Special typ II, pražené zrná jačmeňa, žitné a pšeničné plátky), chmele (Citra, Columbus, Cascade, Crystal) kvasinky Safale S-04.

Cena: Pivo sme kúpili v poľskom supermarkete. Stálo v prepočte 1,90 eura.

Farba: Čierna. Pri pohľade do protisvetla zachytíte fialové odtiene.

Pena: Smotanová, hutná, sfarbená do hneda. Pomaly padala a pekne krúžkovala pohár.

Vôňa: Nádherná. Kombinácia citrusov (grep, limetka), čiernej čokolády, kávy a hrianky.

Chuť: Prvá polovica piva je málo výrazná, v strede vyskakuje hlavne káva, pripečená hrianka, citrusové ovocie a tmavá čokoláda. Pivo je suchšie, čo znásobuje aj príjemne horkastá koncovka.

8/10

Zhrnutie

Zaujímavé pivo. Pekne vyskladané, suchšie a vo svojej podstate ľahké. V strede nájdete nádhernú kombináciu kávy, ovocia, čokolády i hrianky. Všetko to prechádza do suchšej koncovky. Kúsok je tak priamočiary a výborne piteľný. Dávam osem bodov. Pokojne môžete vyskúšať, je to naozaj štýlovo výborne zvládnutý Stout.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.5/10 (4 hodnotení)