Ako si Česi v Rakúsku hanbu spravili (Samson Světlý Ležák)

Samson 12

Prvý nástrel: České pivo Samson by ste v slovenských predajniach hľadali len ťažko. My sme ho tam nenašli. Určite sme po ňom nijako netúžili, len sme chceli rozšíriť náš prehľad. Pivo sme kúpili v rakúskej Bille. Musíme sa priznať, že sme ho už voľakedy vyskúšali a vôbec nás nenadchlo. Ale žiadne predsudky, ide nezaujato testovať.

Názov piva: Samson Světlý Ležák 12°

Pivovar: Pivovar Samson

Druh piva: Ležiak

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 12°

Obsah alkoholu: 4,7 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, chmeľový extrakt.

Farba: Jemne zlatá.

Pena: Jemná. Rýchlo strácala konzistenciu.

Vôňa: Nijak výrazná. Len slad.

Chuť: Začína to slabým sladom. A vlastne slovíčko slabé sa nesie stredom až po záver. Aj by som mohol písať o tom, že v strede som zachytil jemne ovocnú kyslosť, ale nemalo by to význam. Všetko ako keby sa len obtrelo okolo plných chutí. Koncovka je chmeľová len platonicky.

3/10

Zhrnutie

Keď si Rakúšan kúpi toto kúsok a povie si, že takto varia v Česku pivo, asi zaplače. Tento kúsok je totiž len paródiou na český ležiak. Slad, stred aj koncovka kĺžu len po povrchu. Chute sú výrazne vodnaté. Paradoxne to pomáha piteľnosti. Pivo je tak vhodné len na spláchnutie smädu. Inak je to podpriemerný ležiak, ktorý robí českému pivu len hanbu. Ak by som dal štvorku, nespal by som. Dávam trojku. A všetkým odporúčanie, aby tento kúsok ani neskúšali.