Anglická cesta karamelovými Tatrami (Buntavar EPA)

Buntavar EPA

Prvý nástrel: Dnes sa pozrieme pod Tatry. Tamojší pivovar Buntavar sme už na našich stránkach testovali. Jeho produkty nás nesklamali. A nielen nás. Pivovar sa teší priazni, aj preto si mohli dovoliť meniť technológie. Pivo Buntavar English Pale Ale zaraďujeme do kategórie vrchne kvasených pív. Už názov napovedá, že pôjdeme v šľapajách anglických pív. Ide o polotmavé pivo, ktré je nefiltrované a nepasterizované. Tento kúsok sme kúpili priamo od výrobcu.

Názov piva: Buntavar EPA

Pivovar: Buntavar, Svit

Druh piva: English Pale Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 14°

Obsah alkoholu: 4,9 %

Zloženie: Voda, jačmenné slad, chmeľ, kvasinky.

Farba: Červeno – hnedá

Vôňa: Výrazne ovocný nádych. Cítim egreše, ibištek i grep.

Pena: Stredne hutná konzistencia si dlho tvar nedržala.

Chuť: Úvod začína vysoko. Stred naskakuje na určený tón a zachytíte v ňom výrazný karamelový nádych krížený s čokoládou. Koncovka je horkastá.

6/10

Zhrnutie

Zaujímavé pivo. V úvode máte pocit, že pôjde o sviežu jazdu, ale stred a záver vás rýchlo vyvedie z omylu.  Jednoducho vás stiahne na zem. Také klamanie telom, ale fajn. Najviac má prekvapil karamelovo-čokoládový stred. A nemyslím to v dobrom. Ten miestami pripomína kolový nápoj. Koncovka je príjemne horkastá (viac ako klasický ležiak). Rozmýšľam nad celkovým hodnotením. Keby boli tóny o čosi uhladenejšie, asi by to bolo jasnejšie. Takto rozhodujem medzi päť a šesť. Dávam šestku. Určite nejde o zlé pivo, má však čo vylepšovať. Za ochutnanie určite stojí.