Netypická jedenástka zo Záhoria (Štramák 11°)

Štramák 11

Prvý nástrel: O pivovare Štramák sme počuli len samú chválu. O tom, že sa pánom zo Senice darí hovoria aj aktuálne plány o rozširovaní ich pivovaru. Uvidíme ako na nás zapôsobí ich jedenástka. Práve tú sa nám poradilo získať na testovanie. Je nepasterizovaná a nefiltrovaná, čo nás veľmi teší.

Názov piva: Štramák 11° Ležiak Svetlý

Pivovar: Štramák, Senica

Druh piva: Ležiak svetlý.

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 11°

Obsah alkoholu: 4,5%

Farba: Tmavo – žltá. Jemne zakalená, keďže je to nefiltrovaná pivo.

Vôňa: Dominuje slad, v jeho pozadí cítiť náznaky ovocných tónov.

Pena: Zapenila, ale konzistenciu si nedržala dlho.

Chuť: Prvotný nábeh je celkom rezký. Sladová chuť sa príjemne mieša s ovocnými tónmi. Tie sú však nerozvinuté, cítiš ich len náznakom. Koncovka je chmeľová. Povedal by som celkom výrazne.

7/10

Súhrn

Zhrnutie: Určite iné pivo, nič podobné som nepil. Nech žije rôznorodosť. Ale poďme k veci. Pivo sa pije pomerne príjemne, aj keď je rezkosť trocha vyššia ako ideál. Škoda tých ovocných tónov, mohli byť rozvinuté viac. Trocha mi prekáža chmeľový dojazd, ktorý je na ležiak pomerne výrazný. Každopádne obrovské plus za to, že ide nepasterizované a nefiltrované pivo. Podľa etikety je aj zloženie OK. Ak by takto vyzerali všetky 11-tky, asi by sme sa nemali za čo hanbiť ani vo svete. Rozhodoval som sa medzi šestkou a sedmičkou. Volím vyššiu známku, aj za zloženie a celkový dojem. Určite stojí za to ochutnať.