Anglické chute v Banskej Štiavnici (ERB Extra Special Bitter)

Erb Bitter

Prvý nástrel: Namierime si to do Banskej Štiavnice. Tamojší pivovar ERB ponúka okrem klasických kúskov aj špeciály. Jeden máme na stole. Ide o pivko s označením ERB Extra Special Bitter. Tento druh piva je typický pre Anglicko a mal by sa zaraďovať medzi pivá s vyšším chmelením. Uvidíme ako „zašmakuje“.

Názov piva: ERB Extra Special Bitter

Pivovar: ERB – Eduard Rada Breweries

Druh piva: Bitter, vrchne kvasené pivo

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 15 %

Obsah alkoholu: 5,2 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady, chmeľ hlávkový. Tak toto je rarita. Pôvodný chmeľ nepoužíva veľa pivovarov, medzi nimi napríklad Budějovický Budvar.

Farba: Pivko je podľa farby polotmavé. Je sfarbené do červena.

Vôňa: Vôňa je sladová, ale výrazne v nej cítiť desiatky ďalších tónov. Určite ich sám všetky neodhalím. Ale ja tam cítim  karamel, kávu, čokoládu, tóny lesného ovocia.

Pena: Poctivá, pekne krúžkovala pohár.

Chuť: Sladové tóny začínajú pekne zostra. Prechádzajú do príjemne nasýteného tela. To je aj ovocné, aj kávové, aj karamelové. Koncovka je však výrazne chmeľová. Oproti iným vrchne kvaseným pivám je to však ešte lahoda.

8/10

Súhrn

Zaujímavý kúsok. Pivo je chuťovo nesmierne bohaté. Oproti podobným kúskom z iných pivovarov sú chute upratané a nič výrazne nevyskakuje. Pre niekoho mínus, pre druhého veľké plus. Ja som s tým v pohode. Najmä so sladovou zložkou, v ktorej nájdete hádam všetko. Kvitujem aj to, že chmeľový záver je na uzde. Pivu dávam osmičku. Určite skúste.