„Je to tragédia.“ Zatvárajú pivovar, ktorý vďaka Lidlu poznajú aj Slováci

Wychwood Brewery

Domáci hovoria o tragédii a nechápu, ako to majiteľ mohol dopustiť. V anglickom meste Witney je hlavnou témou posledných týždňov správa o tom, že tamojší pivovar Wychwood Brewery zatvára svoje brány. Jeho produkcia bola dobré známa aj slovenským pivárom.

Nerentabilné

Pivo sa v meste Witney varí už vyše 150 rokov a stalo sa súčasťou tamojšieho spoločenstva a kultúry. Aj preto domáci s nevôľou nesú krok, ktorý ohlásila pivovarnícka skupina Carlsberg Marston’s Brewing Company.

Tá sa rozhodla tamojší pivovar zatvoriť. „V súčasnom ekonomickom prostredí a v súvislosti s poklesom trhu so sudovým pivom v Spojenom kráľovstve musíme starostlivo zvážiť, kam investovať, aby sme dosiahli úspešný a udržateľný podnik s pivom,“ uviedla vo vyhlásení spoločnosť.

Pivovar využil klauzulu, ktorá mu umožnila vypovedať nájom. Cieľom tohto kroku je „konsolidovať pivovarnícku sieť s cieľom dosiahnutia vyššej efektivity a produktivity“.

Wychwood Brewery

Podobne ako v iných prípadoch sa má výroba známych značiek ako Hobglobin, Wychwood Firechather alebo Dry Neck presunúť do iných pivovarov skupiny.

„Na predaj našich značiek zákazníkom a spotrebiteľom to nebude mať žiadny vplyv, pivá značky Wychwood, ako napríklad Hobgoblin, sa budú predávať ako zvyčajne,“ uisťuje pivovarnícka skupina.

„Tragédia“

Domáci pivárom sa tento krok nepozdáva. Podobne ako v iných krajinách, aj tam dochádza ku konsolidácii trhu. Pre väčšie pivovarnícke skupiny je efektívnejšie zoskupovať výrobu pod jednu strechu.

Aj to bol prípad pivovaru Wychwood Brewery. „Od pandémie covid-19 spoločnosť postupne ruší prehliadky pivovaru. Jediné, čo sa tu v posledných mesiacoch dialo, bolo varenie piva. Je to absolútna tragédia, ale čakali sme, že to príde,“ povedal pre denník Oxford Mail Tony Goulding, ktorý je predsedom organizácie CAMRA Oxfordshire, ktorá podporuje miestne krčmy vo Veľkej Británii.

Produkciu pivovar Wychwood Brewery môžu poznať aj slovenskí pivári. Pivo sa totiž opakovane dostávalo a dostáva do ponuky reťazca Lidl. Aktuálne sa všetko pripravuje na to, aby pivovar zatvorili.

Len pre doplnenie, kapacita pivovaru bola na úrovni 82-tisíc hektolitrov, čo je o čosi menej ako má Banskobystrický pivovar, ktorý je známy pivom Urpiner.

Prečítajte si aj

Pivovar skrachoval, vyše 123-tisíc pív museli vyliať do kanála

Snímky: FB Hobgoblin Beer