V Detve pripravujú Podpoliansky pivovar

Na pivovarníckej mape Slovenska pribudne Detva. Takmer 15-tisícové mesto  doteraz producenta zlatistého moku nemalo, zmeniť to má Podpoliansky pivovar, ktorý už predložil úradom svoj zámer. Prvé pivo by chcel ponúkať už na jar budúceho roka.

Meno už poznáme

Nový pivovar by mal sídliť vo Vagačovom dome v centre mesta. „Rodinný dom Vagačovcov, patril zakladateľovi prvej bryndziarne na Slovensku. Vznik bryndziarne sa datuje do roku 1787 a jej zakladateľom bol Ján Vagač, rodák zo Starej Turej. Výrobky detvianskej bryndziarne preslávili Detvu doma aj vo svete,“ píše investor vo svojom zámere.

Na tejto tradícií chcú v Detve stavať. „Zámerom investora je nadviazať na slávnu históriu domácej remeselnej výroby, formou vybudovania prvého remeselného pivovaru domáceho charakteru v Detve, a to priamo v priestoroch bývalej slávnej bryndziarne,“ naznačuje investor.

Aktuálne je Vagačov dom v rekonštrukcii. Po jej skončení by v ňom malo byť prevádzkované múzeum a spoločensko-kultúrne centrum s možnosťou ubytovania a stravovania. Práve spomínaný pivovar má zvýšiť atraktivitu celého komplexu.

Už budúci rok

Podpoliansky pivovar sa produkciou zaradí medzi väčšie reštauračné pivovary.  „Celková výrobná kapacita je približne 2 200 hektolitrov vyrobeného piva za rok. Skutočná produkcia závisí od druhu vyrobeného piva a dopytu,“ píše sa v zámere.

So stavebnými prácami by na Podpoľaní chceli začať už toto leto, otvorenie je naplánované na apríl budúceho roka.  Celkové náklady vyčíslil investor na 400-tisíc eur. Či využijú aj eurofondy, je nateraz otázne.

Budova, v ktorej má sídliť pivovar.

Zámer predložila spoločnosť Podpoliansky pivovar. Ide o firmu, ktorá vznikla len v apríli tohto roka a jej konateľom je Martin Doskočil. Jeho meno síce nie je verejne známe, pôsobil však vo firmách, ktoré patrili lobistovi, údajnému mecenášovi Smeru a priateľovi premiéra Roberta Fica Miroslavovi Výbohovi. Oligarcha pritom podľa medializovaných informácií žil aj v neďalekom Zvolene.

Martin Doskočil sedí doteraz v orgánoch spoločnosti Willing, ktorú donedávna vlastnil Miroslav Výboh. Ide o zbrojársku firmu, ktorá vo veľkom obchoduje aj so štátom. Podľa knihy Vlastnou hlavou  získala práve táto firma po nástupe Smeru k moci napríklad zákazku za 238 miliónov korún na nákup balistických prílb. Obdobných obchodov však bolo viac.

Nie je to prvý zámer

Nie je to prvý zámer pivovaru, ktorý sa spája s Detvou. Už v septembri minulého roka sme priniesli článok o tom, že firma Agrosev si vyberá lokalitu pre svoj nový pivovar. V hre bola práve Detva a obec Vígľaš. Nakoniec sa však bude nový producent stavať vo Vígľaši.

Snímky: Google Street View, EIA/Podpoliansky pivovar