Český pivovar v problémoch. Kvôli Rusku ho vyradili z obchodov

Fľaše z pivovaru Bakalář

Český pivovar rieši nečakané problémy spojené s vojnou na Ukrajine. Ako uviedol český web Deník.cz Tradiční pivovar v Rakovníku – Bakalář jednak musel zastaviť vývoz svojho piva do Ruska, ešte väčším problémom je však zastavenie predaja jeho pív v Česku. Dôvod? Ruský majiteľ.

Bez kompromisov

Spoločnosti po celom svete reagujú na ruskú agresiu na Ukrajine. Drvivá väčšina nadnárodných spoločností zastavuje obchodné aktivity v Rusku, prerušuje však aj kontrakty s firmami, ktoré majú ruských majiteľov.

Platí to aj o maloobchodnej sieti Albert. Holandská sieť sa rozhodla, že zo svojej ponuky v českých supermarketoch vyradí pivá z pivovaru Bakalář. Pre pivovar to bola rana, keďže išlo o jeho najväčšieho odberateľa fľaškového piva v Česku.

„Stalo sa tak preto, že náš majiteľ je Rus, a to na pokyn holandského majiteľa spoločnosti. Pritom je to podľa mňa slušný a pracovitý chlap, ktorý je v súčasnej dobe mimo našej republiky. Okrem Albertu prestávajú mať z rovnakého dôvodu o naše pivo záujem aj niektorí krčmári. Teší nás aspoň fakt, že sa naopak objavujú noví odberatelia,“ uviedol pre Rakovnický Deník riaditeľ pivovaru Jiří Kovář.

Nabaľovanie problémov

Bakalář pritom kvôli sankciám musel zastaviť  export piva do Ruska. Nešlo pritom o malú položku. V priemere každé tretie pivo navarené v Rakovníku končilo v Rusku.

„Poklesli aj ďalšie exportné trhy, ale prerušenie dodávok do Ruska nás postihlo znateľne. To, čo sa ale deje na Ukrajine, je veľké nešťastie a jednoznačne odsudzujeme agresiu voči nezávislému štátu. Navyše by bolo zložité tam pivo doviezť a získať platby,“ vysvetľoval riaditeľ.

Bakalář patrí medzi priemyselné pivovary. Vlani dokázala navariť 160-tisíc hektolitrov piva. Jeho pivo môžete nájsť aj na Slovensku. Okrem značky Bakalář cú známe aj ďalšie jeho značky ako Černovar či Pražačka.

Prečítajte si aj

Zatvorený pivovar už hľadá nového majiteľa aj verejne

Snímka: FB pivovar Bakalář