V Banskej Bystrici pripravujú už piaty pivovar

Metropola stredného Slovenska môže čochvíľa prekonať Košice. Práve v Banskej Bystrici totiž pripravujú už piaty pivovar. Ak by ho otvorili, počtom producentov zlatistého moku by predbehli práve druhé najväčšie mesto na Slovensku.

So snahou o otvorenie pivovaru prišla spoločnosť P R O T O, ktorá v regióne podniká v maloobchode. Na úrady predložila zámer, podľa ktorého chce v Banskej Bystrici otvoriť Pivovar Proto. „Účelom navrhovanej činnosti je vybudovať pivovar Proto v existujúcej stavbe objektu súpisné číslo 14037, na ulici Jegorovova cesta,“ píše v zámere investor.

V Bystrici chcú vrátiť život nevyužívanej priemyselnej budovy. „Daná budova bola využívaná na výrobu, skladovanie a distribúciu liehu spoločnosťou Fatra a slúžila tiež na skladovanie. Pozostáva z jednopodlažnej skladovej haly,“ konštatuje investor.

A nový pivovar chce pivo variť vo väčšom rozsahu. Podľa zámeru by mala byť ročná kapacita pivovaru na úrovni 6000 hektolitrov piva za rok. So stavebnými prácami by chceli začať v prvom polroku 2017, do konca roka by chceli pivovar aj rozbehnúť.

Náklady na spustenie pivovaru vyčíslila firma na 1,63 milióna eur. Či v Banskej Bystrici využijú aj eurofondy, je nateraz otázne. Len pre zaujímavosť, tržby spoločnosti podľa portálu Finstat presiahli vlani pol milióna eur a firma zaznamenala zisk vo výške 32-tisíc eur.

Pivovar má byť produkčný, pivo má vyvážať v sudoch a fľašiach do širokého okolia. „Zámerom navrhovateľa je vybudovať pivovar, ktorý naviaže na históriu výroby piva v Banskobystrickom regióne a ponúkne milovníkom piva kvalitné ležiaky a široký výber špeciálnych pív. Navrhovateľ chce svoje podnikateľské aktivity sústrediť do okolia Banskej Bystrice, Brezna a Zvolena,“ vysvetľuje spoločnosť.

V Banskej Bystrici dnes pôsobí už štvorica pivovarov. Najväčším z nich je Banskobystrický pivovar, v menšom varia zlatistý mok aj Pivovar Krebs a Pivovar Perla. Snahu o postavenie nového pivovaru mala pred rokom a pol aj spoločnosť SvenTech. Jej plány prestaviť nevyužívanú kotolňu na pivovar však tamojšie mesto nepodporilo.

Aktualizácia

Medzičasom otvoril svoje brány aj ďalší bystrický pivovar. Stoja za ním ľudia z bývalej spoločnosti SvenTech. Pivovar nesie meno Baran a výrobu spustil len pred pár dňami.

Snímka: Flickr/Michael Camilleri/CC