Urpineru pribudne konkurencia. V Bystrici chystajú pivo z kotolne

BB05

Keď sa dnes povie banskobystrické pivo, asi každého hneď napadne pivo Urpiner z Banskobystrického pivovaru. Tradičný pivovar si udržiava silné pozície hlavne na strednom Slovensku. Čoskoro mu však pribudne menšia konkurencia. V Banskej Bystrici totiž chystajú nový minipivovar. Ten sa síce veľkosťou určite nebude porovnávať so štvrtým najväčším pivovarom na Slovensku, pivnú ponuku však obohatí.

Na úradoch už totiž posudzujú dokumenty, ktoré predložila na schválenie bardejovská spoločnosť  SvenTech. Tá chce na sídlisku v Banskej Bystrici prestavať staršiu chátrajúcu budovu. „Po realizácií navrhovaného zámeru sa účelne využije časť už existujúceho objektu bývalej kotolne, čím sa vytvorí vhodný priestor pre zabudovanie technologického zariadenia určeného pre varenie piva a vzorkovej predajne,“ píše spoločnosť v zámere, ktorý už posudzujú úrady. Investor počíta s tým, že pivovar by mohli začať stavať už v auguste. Prvé pivo by mohli začať variť už koncom tohto roka. Kapacita pivovaru je naplánovaná na úroveň 1000 hektolitrov za rok.

Firma v dokumentácií argumentuje viacerými výhodami, ktorý nový pivovar mestu a okoliu prinesie. „Predkladaným zámerom sa v Banskej Bystri a okolí rozšíri sortiment ponuky kvalitného piva a účelne sa využijú existujúce chátrajúce objekty v meste. Zároveň sa vytvoria 2 nové pracovné miesta,“ argumentuje investor. Ten počíta s tým, že rozpočet celého projektu dosiahne hranicu 300-tisíc eur. Objekt by mal pritom primárne slúžiť len na varenie piva a jeho následný rozvoz v KEG sudoch či fľašiach. Na rozdiel od iných projektov teda nepôjde o reštauračný minipivovar, ktoré na našom trhu prevažujú.

Obdobný projekt nie je na Slovensku jediným. V Prievidzi napríklad plánujú prestavať autoumývareň na výrobný pivovar, zámer postaviť  pivovar ohlásili aj v Žiline. Nie všetky takto ohlásené zámery však aj investor realizuje. Príkladom neúspechu je projekt pivovaru Aqua Eden. Ten chcel vybudovať pivovar v rámci akvaparku. Počítal však s financovaním cez eurofondy a keďže mu tento zámer nevyšiel, projekt skončil len na papieri.

Ako vyzerá objekt kotolne dnes

Kotoľna
Budova kotolne dnes chátra.
BB03
Investor by chcel v týchto priestoroch otvoriť pivovar.
BB04
Pivovar by mal pivo len vyrábať, podnik by tu zatiaľ nemal byť.
BB06
Ak pôjde všetko podľa plánov, pivo by tu chceli variť už koncom tohto roka.

 

Snímky: Predložený zámer spoločnosti SvenTech.