Sme na tom dobre? To si musíte robiť „srandu“

Mníchov Bavorsko

Za posledné roky sa toho na slovenskej pivnej scéne veľa zmenilo. Pribudli pivovary, ponuka nebola nikdy taká bohatá ako dnes. Ale ako na tom v skutočnosti sme? V tomto smere je dobre porovnávať. Aj preto sme sa vybrali do Bavorska. Asi ťažko budeme hľadať v Európe miesto, kde je pivná história taká bohatá ako práve v tomto regióne Nemecka.

Postupne by sme vám chceli priniesť naše skúsenosti z tamojších pivovarov. Ale najprv sme dali dokopy pár postrehov, ktoré veľa hovoria aj o stave slovenského pivného trhu. Zhrnuli sme ich do piatich bodov.

1. Tradícia nad modernou

Ono sa hovorí, čo rýchlo príde, to rýchlo odíde. Poctivé sa buduje dlho a dlho to aj pretrváva. Platí to aj o pivovarníckom svete v Bavorsku. Nakoniec, práve tu bol v roku 1516 prijatý tzv. zákon o čistote piva Reinheitsgebot. Táto spolková krajina má dnes najviac pivovarov v Nemecku. Pred pandémiou ich bolo 650.

Základom ponuky sú pivovary, ktoré varia pivo dlho. Naozaj dlho. Desaťročia aj stáročia. Áno, nájdete tu aj moderné podniky či pivovary, ale základom je tradícia. Vidieť to aj na vybavení podnikov, ustálených zvykoch a prístupe. Podniky nepôsobia prvoplánovo a lacno. Dýcha z nich história.

2. Pivo ako súčasť kultúry

Pivo sa v Bavorsku stalo súčasťou tamojšej kultúry. V podnikoch nájdete všetky vekové skupiny. Od najmladších po najstarších. A práve pri starších ročníkoch môžeme pozorovať akúsi pivnú eleganciu. Ľudia tam prioritne nechodia preto aby „sa opili“, ale preto, aby sa stretávali, spríjemnili si popoludnie či voľný čas.

Sedíme v piatok poobede na terase jedného pivovaru a pozorujeme ako hostia postupne prichádzajú a odchádzajú. Medzi nimi je aj pár nemeckých dôchodcov, ktorí sú v podniku ako doma. Poznajú sa s obsluhou a dlho s ňou diskutujú. Z takých záberov sálala pohoda.

3. Obsluha nie len na jedno leto

Keď sme pri obsluhe, jej vekový priemer je ďaleko nad tým, s ktorým sa stretávate na Slovensku. Áno, aj tu nájdeme brigádujúcu „mládež“, v klasických pivovaroch sme sa však stretávali s obsluhou, ktorá sa tejto profesii venuje aj celý život.

Rozmýšľali sme, čím to je. Je to dané tým, že je to oveľa lepšie zaplatené, alebo prístupom verejnosti? Má u nás čašník dehonestujúce postavenie natoľko, že pri tejto profesii nevydrží dlho? Nevieme. Fakt je ten, že aj v iných krajinách sme sa stretávali s tým, že vekové zloženie obsluhy je ďaleko vyššie ako u nás.

4. S cudzím neotravujte

Stretli sme sa  s tým napríklad aj v Rakúsku, ale v Bavorsku to bolo ešte očividnejšie. Ťažko by ste tam hľadali v ponuke nejaké cudzie pivo. Prechádzame sa po Mníchove a v ponuke nachádzame len domáce pivo.Mníchov Bavorsko

A teraz sa skúste poprechádzať po centre Bratislavy, Košíc či Banskej Bystrice. Aké pivo nájdete v podnikoch? Možno by sme sa stavili, že výrazne postavenie bude mať produkcia z Česka. Na Slovensku chýba akási hrdosť na domáce produkty, na to domáce.

Áno, môžeme polemizovať nad kvalitou produktu a pomere cena/výkon. Ale nemôžeme budovať pivnú kultúru na niečom cudzom. Inak si k tomu nenájdeme cestu.

5. Zlé pivo? A kde?

A tu sa môžeme dostať k základnému bodu. V Bavorsku sme čo-to odpili, ale nestretli sme sa so zlým pivo. Áno, neboli to pivá, z ktorých sme šli do kolien. Boli to však piva bez chýb. Jednoducho taká stávka na istotu bez toho, aby ste sa báli, že pivovar na vás skúška či v pivo rozoznáte „vadu“.

6. Iný svet

Nie, tento článok nemá byť chválením Bavorska. Schválne sme potlačili dopredu to dobré, čím by sme sa mohli inšpirovať. Slovenský pivný segment má výhodu v tom, že dokáže rýchlejšie reagovať na nové trendy. To sa Bavorom asi nikdy nepodarí a v niektorých prípadoch môžeme hovoriť o skostnatenom systéme.

V globále by sme si z tradičných pivných krajín mali zobrať príklad. V mnohom by sme sa mohli inšpirovať a niečo preniesť aj do našich končín. Len by sme si nemali nahovárať, že všetko je u nás v najlepšom poriadku…

Prečítajte si aj

Pivné potulky Berlínom: Ako (ne)stihnúť 25 podnikov za 4 dni