Bažant IPA č.2? Určite lepšia ako jednotka (Hurban Legend IPA)

IPA, India Pale Ale, Heineken, Zlatý Bažant

Keď pred takmer tromi rokmi navaril Heineken pivo Zlatý Bažant IPA, očakávania boli veľké. Najmä priaznivci remeselného piva čakali, do akej miery sa veľký pivovar nechá inšpirovať malými hráčmi. Výsledok bol minimálne rozpačitý. Aj na tú dobu malo pivo s obľúbeným pivným štýlom len málo spoločné. Najväčší slovenský pivovar vracia tento štýl opäť do svojej ponuky. Tentokrát nepôjde len o čapovanú, ale aj fľaškovú verziu. Z tohto pohľadu tak ide o prelom. Pivo s názvom Hurban Legend IPA bude na rozdiel od svojho predchodcu nefiltrovaná. My sme pivo ochutnali pri jeho uvedení, tentokrát sme si však k nemu ideálnejšie degustačné podmienky.

Názov piva: Hurban Legend IPA

Pivovar: Heineken Slovensko

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 15,6°

Obsah alkoholu: 6,5 %

Zloženie: Voda, jačmenný (svetlý plzeňský a karamelový), pšeničný slad, chmeľ, kvasinky.

Cena: Za tretinkovú fľašu sme zaplatili 1,29 eura.

Farba: Zlatistá, pivo je jemne kalné.

Pena: Šľahačkovitá, vystúpala vysoko a pomaly padala.

Vôňa: Náznaky limetky, grepu, trávnatých tónov i ríbezlí.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo plnšie. Ponúka kombináciu grepu, červených pomarančov, karamelu a trávnatých tónov. Koncovka je horkastá. Oproti remeselným pivám menej, oproti pivám z Hurbanova výraznejšie.

6.5/10

Zhrnutie

Nevyhneme sa porovnaniu s „ipou“, ktorú Heineken predstavil pred tromi rokmi. Určite ide o posun vpred. V tomto prípade aj o dve kategórie dopredu. Ale je tu „ALE“. My tento kúsok hodnotíme ako snahu ponúknuť americkú verziu tohto štýlu, ktorú u nás zviditeľnili malé pivovary. V tomto prípade chýba viac ovocnosti a lepšie vybalansovanie prechodov. Pivo je celkom výraznejšie horké, horkosť je však náznakmi trávová a drsná.

A čo z toho všetkého vyplýva? Ak frčíte na remeselných „ipách“, tento kúsok nie je pre vás. Heineken však týmto pivom necieli fanúšikov malých pivovarov. Treba to brať ako pivo, ktoré má robiť osvetu medzi ľuďmi, ktorí ochutnali len ležiak. V tomto smere navaril pivovar pivo, za ktoré sa nemusí hanbiť. Za nás je to 6,5 bodu. Ak sa toto pivo dostane aj do malých obchodov na dedinách, bude to len a len dobre. Profitovať na tom bude celý sektor.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.72/10 (29 hodnotenie)