Prekvapenie roka? Hlavnú cenu bral pivovar, od ktorého to nikto nečakal

Simeon

Pred pár dňami boli vyhlásené výsledky degustačnej súťaže Slovenský pohár remeselného piva. Ide o súťaž, ktorá je zameraná na produkciu malých pivovarov, ktorých ročná kapacita sa pohybuje do 200-tisíc hektolitrov. Absolútny víťaz súťaže mnohých šokoval, tak isto aj nás.

Prekvapivý víťaz

Absolútnym víťazom súťaže sa stal piešťanský pivovar Simeon. Ten triumfoval s pivom Simeon Tropic 14,7°. Išlo o veľké prekvapenie, keďže pivovar nemal medzi náročnejšími pivármi dobré meno. Nakoniec, ich pivo sme sa v minulosti pokúšali niekoľkokrát aj recenzovať, výsledky sme však nezverejnili.

Prečo? Pivovaru sme nechceli uškodiť. Zastávame totiž teóriu, že o tom, či dané pivo zlé/dobré by mal rozhodnúť samotný spotrebiteľ. Od neho závisí, či pivovar úspešné napreduje, alebo upadá.

Aj po minulých skúsenostiach nás výsledky Slovenského pohára remeselného piva prekvapili. Tu však treba povedať, že o oceneniach rozhodovali profesionálni degustátori, ktorí by sa nepodpísali pod niečo, čo by znehodnotilo aj ich meno.

Obrátili sme sa na majiteľa pivovaru Stanislava Slížika, aby nám pivo Simeon Tropic 14,7° predstavil. „Na základe minuloročného dopytu po Tropic Session Neipe 12°, ktorá mala veľký úspech, sme vyrobili nabombovanú  Simeon Tropic NEIPA 14,7°. Pripravovali sme ju  ako novinku na Salón piva 2023,“ približuje majiteľ.

Na Salóne piva

Pivo sa k spotrebiteľom dostáva až v týchto dňoch. „Nakoľko sa jedná o našu novinku, začíname distribúciu po pivotékach a pivárňach,“ naznačuje majiteľ pivovaru. Ten dodáva, že pivo budú najbližšie ponúkať na pivnom festivale v Beluši (21. októbra) a následne aj na spomínanom Salóne piva (25. až 27. október).

„Momentálne je Simeon Tropic 14,7 º je dostupný  na firemnej predajni v skle 0,75l , a v 1L PET a v KEG sudoch. K dispozícii bude aj na našom e-shope,“ približuje Stanislav Slížik.

Len dodajme, že Simeon začínal ako výrobca nealkoholických sirupov. „Ako má pivo chutiť a vyzerať tvoríme z podnetov od skalných pivárov na pivných festivaloch a samozrejme kolektívne vo firme a v rodine, keďže sme rodinný pivovar,“ vysvetľuje majiteľ pivovaru. Ten vyštudoval pivovarníctvo a v obore dlhé roky pracoval. Sládkom pivovaru je dnes Martin Briška.

Prečítajte si aj

Najlepšie slovenské remeselné pivo? Pozrite si výsledky pohára

Snímka: Simeon remeselný pivovar Piešťany