Hlavná pivná sezóna pomaly končí, priestor na cestovanie sa však otvára. Práve jeseň je totiž neraz lepším obdobím pre predĺžené víkendy ako horúce leto. Niekoho možno bude lákať Oktoberfest, ktorý sa začne už túto sobotu v nemeckom Mníchove, iný zvolí pokojnejšiu destináciu.
Bavorské mesto nie je jedinou destináciou, ktorá môže zaujať pivárov. Pri tejto príležitosti predstavil známy portál National Geographic osem európskych miest, ktoré môžu byť lepšou alternatívou ako Mníchov.
1. Dublin (Írsko)
Hlavné mesto Írska láka pivárov predovšetkým vďaka pivovaru Guinness, ktorý je najnavštevovanejšou pamiatkou mesta. Majitelia pivovaru okolo neho vytvorili poznávací okruh, kde odhalíte nielen tajomstvo výroby piva, ale sa aj zabavíte. Lákať na návštevu Dublina môže najstaršia krčma v Írsku The Brazen Head, ktorá bola otvorená v roku 1198 aj minipivovar Rascals Brewing Company.
2. Plzeň (Česko)
National Geographic zaradil do svojho prehľadu aj Plzeň. Prečo, hádam nemusíme dvakrát vysvetľovať. Práve v tomto českom meste nájdete najväčší český pivovar Plzeňský Prazdroj. Lákať môže tamojšie múzeum, ale aj pivné kúpele pivovaru Purkmistr.
3. Lille (Francúzsko)
Vo francúzskom meste Lille nájdete veľké množstvo minipivovarov. Portál spomína pivovary Singe Savant a Goudale. Že má pivo a pivovarníctvo v tomto meste špecifické postavenie dokazuje aj to, že v tamojšej katedrále nájdete veľkolepé vitrážové okno venované svätému Arnoldovi, patrónovi chmeliarov.
4. Wrocław (Poľsko)
Pivári môžu cestovať aj k našim severným susedom. Do zoznamu miest sa dostalo aj poľské mesto Wrocław. Lákať môžu napríklad pivovary Złoty Pies či Browar Stu Mostów, ktorý bol založený v roku 1500. Za návštevu stojí aj Piwnica Świdnicka, ktorá sa hrdí titulom najstaršia reštaurácia v Európe.
5. Brusel (Belgicko)
Že je Belgicko pivnou krajinou nie je nový fakt. Dozvedieť o pivnej histórii (nielen tejto krajiny) sa môžeme v múzeu Beer Museum of Schaerbeek. Za návštevu stojí podnik Port Sud, ktorý spadá pod projekt Brussels Beer Project. Prehľad láka aj na kaviareň Delirium Café, ktorá je držiteľom Guinessovej knihy rekordov v počte pív podávaných na jednom mieste – 2 004.
6. Budapešť (Maďarsko)
Do výberu sa dostal aj tretí sused Slovenska – Maďarsko. Autori článku lákajú na výlet do Budapešti. Konkrétne spomínajú kúpele Lukács, ktorá ponúkajú aj pivný kúpeľ. Lákať môže aj prehliadka mesta „pivným autobusom“. V meste je pritom viacero pivných podnikov a pivovar. Za návštevu stojí napríklad podnik Élesztőház.
7. Kolín nad Rýnom (Nemecko)
Kolín nad Rýnom je rodiskom pivného štýlu Kölsch. Práve pivovary v tomto meste ponúkajú originálne pivá tohto štýlu. Navštíviť môžete pivovary Haus Töller či Brauwelt. Tamojší Hotel zur Malzmühle zase láka na postele, ktoré majú čelá zakrivené tak, aby pripomínali pivný sud.
8. Göteborg (Švédsko)
Keď sa povie Göteborg, Slováci si asi hneď spomenú na majstrovstvá sveta v hokeji v roku 2002, kde Slovensko získalo titul majstrov sveta. Švédske mesto však môže osloviť aj pivárov, keďže v ňom sídlia pivovary už od roku 1621. V meste dnes nájdete 40 pivovarov. Medzi najznámejšie patrí napríklad pivovar Spike.