Belgická cesta do Svitu s pšenicou v pohári (Michael Blanche)

Buntavar Michael Blanche

Prvý nástrel: Malých minipivovarov na Slovensku pribúda a tešíme sa tomu. Dnes sa po dlhšej dobe vrátime do Svitu. Práve tu pred pár rokmi otvorili pivovar Buntavar. Stoja za ním manželia Buňovci. A žnú úspechy. Odozva na ich pivo je viac než dobrá. Dnes si posvietime na kúsok s názvom Michael Blanche. Ide o pšenicu belgického typu. V procese varenia sa doň údajne pridáva kôra pomaranča a koriander. Sme zvedaví. Pivo sme kúpili na pivnom festivale v Stupave.

Názov piva: Michael Blanche Buntavar

Pivovar: Buntavar

Druh piva: Svetlé pšeničné nefiltrované a nepasterizované pivo

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 12°

Obsah alkoholu: 4,6%

Zloženie: Voda, jačmenné a pšeničné slady, chmeľ, kvasinky.

Cena: Kúpené ako štvorbalenie za cca 7 eur.

Farba: Slámová, kalná. Pivo je nefiltrované.

Vôňa: Cítim v ňom ovocnú sviežosť. Náznaky banánov, pomaranča, koriandru.

Pena: Pšenica si tu spravila párty. Pena vyletela do výšin. Konzistencia však bola jemná.

Chuť: Sladové tóny začínajú rezko a stred piva na ne rýchlo nadväzuje. V ňom sa naplno rozvíja ovocnosť a sviežosť. Určite tu zachytíte pomaranč, koriander i náznaky banánu. Pivo je ta ovocne kyslasté, koncovka je jemne horkastá.

7/10

Zhrnutie

Príjemné pivo. Pšeničných pív sme tu už testovali dosť, žiadne z nich však nebolo také ako toto. Keď si myslíte, že už začiatočná sviežosť je nádherná, príde stred a ten to rozpáli. Príjemná kombinácie ovocnej kyslosti a sviežosti. Koncovka je chmeľová. Celkové dojmy sú však príjemné. Tóny sú uhladené a piteľnosť je ideálna. Trocha mi vadila mierna pachuť v koncovke. Celkovo však pivo odporúčam. Dávam sedmičku.