Belgický kúskok z Trnavy (Belgian Amber)

Sessler Belgian Amber

Prvý nástrel: Dnes si otestujeme belgické pivo, ktoré sa narodilo na Slovensku. Práve trnavský pivovar Sessler totiž na trh uviedol pivo s názvom Belgian Amber. Na etikete píšu, že je vyrobené tradičným spôsobom podľa originálnej receptúry. Ide o vrchne kvasené pivo, ktoré by malo byť o niečo menej horkejšie ako tradičné anglické „ejly“. Pivo je nepasterizované a nefiltrované.

Názov piva: Belgian Amber Ale

Pivovar: Sessler, Trnava

Druh piva: Amber Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: Neuvádza

Obsah alkoholu: 4,8%

Zloženie: Pitná voda, jačmenné slady, chmeľ, pivovarské kvasnice.

Farba: Červeno – hnedá. Pivo je kalné, keďže je nefiltrované.

Vôňa: Cítim pražené slady. Určite vo vôni nájdete karamel aj ovocné náznaky.

Pena: Zapenila kvalitne. Konzistencia bola hutná stredne, pena celkom rýchlo padala.

Chuť: Mám pocit, ako keby som pil polotomavý ležiak.  Slad začína celkom výrazne, ale ďalej ako keby upadal. V bruchu nájdete náznaky ovocných tónov. Možno jahody, možno černice. Ale chuť nie je výrazná. Dominuje v ňom karamel.  Ja tu napríklad cítim lacný kolový nápoj. Celková chuť je sladkastá. V koncovke chmeľ nehľadajte.

5/10

Zhrnutie

Asi som čakal viac. Chute sú akési neusporiadané a celému pivu dominuje sladkosť. Ale začnime chválou. Rezkosť je akurátna. Takto si predstavujem pivo. Plusom sú aj ovocné náznaky v strede piva. Obstojná je aj piteľnosť. Tam by sme pri výpočte plusov mohli skončiť. Pivo je nasladlé a celkové chute plytké. Ako keby ste čakali beh na 400 metrov a ono sa to končí po 100 metroch. Žiadne prekvapenie, len akési nasledovanie sladov, ktoré to sľubne začali. Dávam päťku. Vyskúšať môžete, možno vám to zareže viac ako mne. Každopádne je to slušný priemer, ktorý nevyužil svoj potenciál.