Pijú prvú ligu. 10 najväčších pivných národov na svete

Ilustrak SAAB

Ktorý národ vypije najviac piva na svete? Ak by sme šli do objemu, víťaz by bol dopredu jasný. Čínski štangasti by to jednoducho dali. Global Beer Consumption sa však pozrel na spotrebu piva v prepočte na jedného obyvateľa. A výsledky za rok 2012 vás prekvapia. Bodovali najmä Európania, medzi nimi aj naši susedia.

10. Rumunsko

Spotreba na jedného obyvateľa ročne: 83,2 litra

Celkom prekvapivé, ale Rumuni sú v spotrebe piva na desiatom mieste. Spotrebu podporuje hlavne fľaškové pivo. Medzi najznámejšie značky patrí napríklad pivo Ursus. Táto značka, podobne ako ostatné, sa vyznačuje vyšším obsahom alkoholu.

10. Ursus


9. Fínsko 

Spotreba na jedného obyvateľa ročne: 84,2  litra

Že sa v tomto rebríčku objavili aj Fíni, nie je žiadne prekvapenie. Slováci sa o ich „sline“ presvedčili napríklad na majstrovstvách sveta v hokeji v Bratislave. Určite rovnaká liga ako východniari. Zaujímavosťou je, že vo Fínsku kúpite v maloobchode pivo len do obsahu alkoholu 4,4 %. Ak by ste si zažiadali vyššie, musíte ísť do špecializovaného obchodu. Medzi najznámejšie značky patrí Karjala.

9. Karjala


8. Venezuela

Spotreba na jedného obyvateľa ročne: 85,5 litra

Môžeme prezradiť, že sa jedná o jediného mimoeurópskeho zástupcu v TOP 10. Jeden z dôvodov tohto umiestnenia je to, že pivo a víno patria k najlacnejším nápojom v krajine. Pivo sa predáva aj v dvojdecových fľašiach a jeho cena sa pohybuje v prepočte okolo 0,2 eura. Najznámejšou značkou je Polar, ktorá Venezuelčanov lákala aj takouto reklamou.

8. polar-beer-girls


7. Chorvátsko

Spotreba na jedného obyvateľa ročne: 85,9 litra

Aj keď by sa mohlo zdať, že Chorvátsko je v prvom rade krajina vína, nie je to až tak jednoznačné. Chorváti sú aj národom piva. V krajine nájdete množstvo značiek, jedno však majú spoločné – poväčšine ide so svetlé a slabšie pivo. Ako keby nastavené na letné pitie. Jedno z chorvátskych pív sme už testovali aj na našich stránkach. Jedná sa o značku Karlovačko.

7. karlovacko


6. Írsko

Spotreba na jedného obyvateľa ročne: 98,3 litra

Keď sa povie írske pivo, asi každého napadne Guinness. Táto kultová značka preslávila tamojšie pivovarníctvo po celom svete. Spotreba piva v Írsku však klesá. Ešte pred pár rokmi sa uchádzali o prvé miesta v rebríčku. Okrem Guinnessu sú známe značky Murphy`s či Dublin 1798.

6. Guiness


5. Poľsko

Spotreba na jedného obyvateľa ročne: 98,3 litra

Naši severní susedia patri medzi svetovú špičku. Aj tak sa medzi pivovarské národy v pravom slova zmysle nikdy nezaradia. Poliaci napríklad obľubujú sladké pivá alebo pivo upravené na spôsob vareného vína. Zaujímavosťou je, že na popredné priečky sa Poliaci prebojovali len v posledných rokoch. Medzi najznámejšie značky patrí napríklad Żywiec.

5. Zywiec


4. Estónsko

Spotreba na jedného obyvateľa ročne: 102,4 litra

Umiestnenie Estóncov v TOP 10 je prekvapením, aj nie je. Krajina na blízko k Fínsku. Tamojšej pivnej scéne dominuje hlavne najväčší estónsky pivovar Saku Õlletehas. Druhým významným pivovarom je Albert le Coq. Zaujímavé je, že krčmy čapujú do litrových pohárov. Pre nás typické pollitráky sú určené hlavne pre ženy.

4. Saku


3. Nemecko

Spotreba na jedného obyvateľa ročne: 106,1 litra

Možno negatívne prekvapenie, ale Nemci sa vyššie ako na tretie miesto nedostali. Krajina, ktorá usporadúva Októbefest, je právom považovaná za pivnú. Stovky pivovarov a predovšetkým bohatá tradícia určujú celosvetové trendy. Medzi najznámejšie značky patrí Becks.

3. Becks


2. Rakúsko

Spotreba na jedného obyvateľa ročne: 107,8 litra

Asi to v Nemecku budú dlho predýchavať, ale Rakúšania ich v spotrebne piva na hlavu porazili. Pritom tieto dve krajiny sa vzájomne ovplyvňujú. Medzi najznámejšie značky piva v Rakúsku patria Gösser, Zipfer ši Stiegl. Rakúšania pritom prelínajú svoje tradície s nemeckými a českými.

2. Zipfer


 1. Česko

Spotreba na jedného obyvateľa ročne: 148,6 litra

Naši západní bratia nemajú vo svete konkurenciu. Ich náskok je priepastný. Len málo národov vo svete sa môže pýšiť tým, že ovplyvnili nejaký nápoj. Česi to pri pive určite dokázali. Ich ležiak sa preslávil po celom svete a podľa ich receptu varia stovky pivovarov po celom svete.

1. Pilsner


A čo Slováci?

Podľa rebríčka sme sa umiestnili na 21. mieste. Inak povedané, každý Slovák vypil v roku 2012 v priemere asi 70,3 litra piva. V tejto štatistike nás predbehli Maďari či Panamčania. Naopak, za nami zostali Američania, Dáni či Švédi.