Bodaj by každá kniha mala takéto pivo (Vraždárska desiatka)

Už pred pár dňami sme písali o tom, že pivovar Stupavar uviedol na trh pivo, ktoré vzniklo v spolupráci s vydavateľstvom Slovart. Konkrétne si takto pripomenuli jubileum spisovateľa Dominika Dána. „„Pivo bolo uvarené a slávnostne uvedené pri príležitosti vydania románu Klbko zmijí – 30. knihy Dominika Dána,“ vysvetľoval pre oPive.sk Ľuboš Kružic, ktorý je v Stupavare spolumajiteľom a vedúcim výroby. Pivo nesie názov Dominik Dán – Vraždárska desiatka. Ide v podstate o pivo, ktoré je na Slovensku klasikou. Teda aspoň podľa zaradenia.

Názov piva: Dominik Dán – Vraždárska desiatka

Pivovar: Pivovar Stupavar

Druh piva: Ležiak

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 10°

Obsah alkoholu: 4,0%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasnice.

Cena: Pivo sme na otestovanie dostali priamo od pivovaru.

Farba: Svetlo-žltá. Pivo je jemne kalné.

Pena: Hustá, vysoká. Bola zložená z mikrobubliniek a len pomaly padala.

Vôňa: Kombinácia sladu, karamelu aj jemne korenistých tónov.

Chuť: Sladový základ je nevýrazný, rezkosť v norme. V chuti sa kombinuje chlebnatosť s náznakmi medu, karamelu. Horkosť je výrazná, doznievanie jemné s korenistým nádychom.

8/10

Zhrnutie

Podarené pitie, dokonca veľmi. Až sa nechce veriť, že toto pivo má obsah alkoholu len na úrovni 4,0 percenta. Tóny sú totiž hutné, pekne zaoblené s príjemným iskrením. Pivo nesie rukopis Stupavaru. Pivovar varí „drzejšie“ pivá, ktoré sú protipólom ufiltrovaných pív. Toto pivo nám sadlo a je to osmička. Na výčape musí padnúť ešte viac.

Sending
Hodnotenie čitateľov
4.77/10 (15 hodnotenie)