Pivo na leto, ktoré hrá na istotu (Svetlé výčapné)

Buchvald, Výčapné, ležiak, recenzia, test piva

Pivná tradícia na Slovensku je výraznou mierou ovplyvnená bývalým režimom. Ten konsolidoval pivný trh a zaviedol schémy a stereotypy. Aj preto sa u nás medzi bežnými pivármi delí pivo na desiatku, dvanástku a tmavé. Zlom priniesli minipivovary, ktoré zaviedli pestrosť. Z ponuky malých však vypadli „desiatky“, ktorých je na trhu ako šafránu. Pivovar Buchvald zo Spišskej Novej Vsi však nedávno začal okrem silnejšieho ležiaku variť aj desinku. Tú si dnes otestujeme.

Názov piva: Svetlé výčapné

Pivovar: Minipivovar Buchvald

Druh piva: Svetlé výčané

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 10°

Obsah alkoholu: 3,8%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, žatecký chmeľ, pivovarské kvasnice.

Cena: Za politrovú fľašu sme zaplatili 1,70 eura.

Farba: Zlatistá, pivo je číre.

Pena: Jemná, šľahačkovitá. Pomerne rýchlo padala.

Vôňa: Slad dominuje, keď môžete rozoznať karamel, slad aj korenisté tóny chmeľu.

Chuť: Sladový základ je nevýrazný, telo prázdnejšie. Ponúkne náznaky karamelu, medu, ktoré prechádzajú do horkastej koncovky. Rezkosť je vyššia.

6.5/10

Zhrnutie

Na takéto testovačky by sme mali asi robiť slepé testy. Bolo by zaujímavé, či by sme toto pivo rozoznali medzi priemyselnou konkurenciou. Testovaný kúsok totiž ponúkne len jemné tóny, ktoré prechádzajú do horkastej koncovky. Pri danom obsahu alkoholu je to prirodzené. Otázka je, čo na to povedia fanúšikovia remeselného piva, ktorí hľadajú v pive odlíšenie od toho, čo sme tu po desaťročia pili. Pre nich toto pivo nebude. Zaujať môže verných „ležiakistov“. Len je otázne, čo povedia na cenu. Za nás je to 6,5 bodu. Pivo nemá žiadne chyby. Body šli dole za celkový dojem a zážitok ako taký. Na výčape je pivo lepšie.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8.88/10 (4 hodnotení)