Boli na dne. Teraz sú Košice rajom remeselného piva

Košice

Keď v roku 1997 zatvárali výrobu v košickom pivovare Cassovar, v meste ako keby zhasli svetlo. Tradičná pivovarnícka bašta s dlhoročnou tradíciou zostala bez vlastného piva. Nepomohol ani privatizér Alexander Rezeš. Práve pod jeho vedením zatvorili pivovar, ktorý mal takmer 150-ročnú históriu. S východoslovenskou metropolou to v tomto smere nevyzeralo dobre. Po takmer 20 rokoch je všetko inak a východ dnes udáva trendy. Košická pivovarnícka žiara opäť silno svieti.

Prvý záblesk menom Golem
Trvalo asi päť rokov, kým sa do Košíc vrátilo domáce pivo. Postaral sa o to minipivovar Golem, ktorý až do dnešných dní vedie jeho majiteľka Beáta Murková. „V Košiciach sme v roku 2002 otvorili prvý minipivovar a služobne patríme už k tým starším minipivovarom na Slovensku,“ rozpráva. Podľa jej slov Košice mali vždy pivovarnícku históriu. „Po uzatvorení pivovaru Cassovar sa na chvíľu prerušila a som rada, že sa nám podarilo nadviazať na túto pivovarnícku tradíciu,“ rozpráva majiteľka.

Golem 1
Golem vznikol v roku 2002. Pozície si drží do dnešných dní.

 

Golem sa inšpiroval v Prahe. V Košiciach, kde mali vtedy nadvládu „europivá“, to mali spočiatku veľmi ťažké. „Začiatky boli také všelijaké, ľudia nepoznali kvasinkové, nefiltrované a nepasterizované pivo, takže sme ich pomaly a postupne učili, že pivo môže chutiť aj ináč ako boli bežné zvyknutí na pivá z veľkých pivovarov,“ približuje Beáta Murková. Aj oni prispeli k tomu, že tamojší región začal pomaly, ale isto rozlišovať chute. A postupne sa začala budovať komunita, ktorá našla v pive záľubu.

Pestrá paleta
Keď sa dnes prejdete po meste, nemôžete si nevšimnúť pestrú ponuku tamojších krčiem a pubov. „Hodnotím to mimoriadne pozitívne, komunitu nevytvárajú len pivovary, podniky, domovariči, ale hlavne bežní ľudia, zákazníci,“ konštatuje Maroche Hajduk z kočovného pivovaru Padre Craft Brews.

Ten upozorňuje na to, že v meste dnes nájdete nielen štvoricu minipivovarov (Golem, Šemrák, Cassa Brewery, Hostinec), ale aj  dvojicu kočovných pivovarov (Padre Craft Brews, Corvus). Navyše, remeselné pivo nájdete aj v podnikoch. Známa je hlavne štvorica – Pokhoi, Dobre časy, Red Nose Pub a Pivoteka Barrique. „Ponúka sa stále obmieňa, čapované piva rotujú, fľaškový sortiment sa neustále mení, zákazník nemá pocit fádnosti,“ približuje atmosféru popularizátor piva Maroche.

c.9
Pokhoi sa dnes zaradil medzi kultové košické puby. Snímka: Martin Jakub

 

V Košiciach však nie je sám. Meno remeselnému pivu už dlhé roky vylepšuje aj Peter „Bobo“ Bognár, ktorý stojí za domácim pivovarom Wardrobe Beer Manufactory. K slovu sa však hlási aj mladšia komunita ako napríklad Martin Fek (domáci pivovar Mekfartin) či Peter Antal a Michal Ferko (domáci pivovar Zvarime & Budze). „Košice majú už dlhšiu dobu aktívnu komunitu homebrewarov , ktorí tu organizujú rôzne pivné degustatorské súťaže, stretávajú sa, vymieňajú si skúseností, testujú nové pivá a v neposlednom rade šíria pivné informácie a pivnú kultúru,“ odhaľuje čo-to spoza opony Beáta Murková. Všetko je pritom nastavené tak, že domovaričov bude neustále pribúdať. V tamojšom centre Tabačka sa totiž nedávno rozbehla Domovaričská akadémia.

Naspäť na vrchole
Košice museli v roku 1997 padnúť, aby sa teraz vrátili v ešte lepšom a modernejšom svetle. Tamojší sládkovia uspeli, lebo nemali čo stratiť. „Som rada, že sa varia príležitostné alebo sezónne piva, že majitelia minipivovarov neustále na sebe pracujú a vymýšľajú pre spotrebiteľov niečo nové a neboja sa experimentovať,“ prezrádza majiteľka pivovaru Golem.

Košice dnes zaraďujeme medzi výkladnú skriňu slovenského remeselného pivovarníctva. A istým spôsobom odhaľujú, akým smerom by sa mali uberať aj ďalšie mestá…