Bratislava má unikát. Otvára pivovar priamo na Dunaji

 Dunajsky pivovar

Už od piatka 12. decembra sa Bratislava výraznejším spôsobom zapíše na európsku, ale aj svetovú pivnú mapu. Svoje brány totiž otvorí prvý pivovar na Dunaji. Ten ponesie príznačný názov – Dunajský pivovar.  „Tým, že naša skupina vlastní a prevádzkuje jeden pivovar s reštauráciou (Patrónsky pivovar), ktorý sa pomerne rýchlo etabloval na trhu, bola logická naša ďalšia expanzia,“ hovorí pre portál oPive.sk Milan Halgaš, jeden z predstaviteľov skupiny Greefin group. Dôvod, prečo sa rozhodli otvoriť podnik práve na vode, vysvetľuje prozaicky. „V rámci našich koníčkov máme vzťah k vode a lodiam. Voľba bola preto pomerne jednoduchá,“ priznáva.

Projekt by tak mal nadväzovať na svojho staršieho brata – Patrónsky pivovar. „Inšpirovali sme sa vlastnými skúsenosťami z predchádzajúcich projektov a  vložili sme do tohto aj kus nášho srdca,“ presviedča Milan Halgaš. Podľa jeho slov by malo ísť o prvý podobný projekt na európskom kontinente. Konkurencie, ako takej sa neboja. Hovoria, že už samotný koncept je nastavený úplne inak ako pri iných podnikoch. „Skĺbime pivovar, reštauráciu, osobnú dopravu po Dunaji a botel. V lete budú môcť naši zákazníci využívať sun deck s odpočívacími kójami a ochladzovacími kaďami a to všetko za príjemnej hudby a letného baru na streche pivovaru,“ približuje Halgaš. Pivovar by mal „kotviť“ na Tyršovom nábreží v Bratislave.

Dunajsky pivovar logo

Podobne ako v Patrónskom pivovare, aj tu budú ponúkať klasiku. „V ponuke bude pivo našej vlastnej výroby a značky Patrón v jeho svetlej a tmavej  verzii,“ konštatuje spolumajiteľ.  Ten však pripomína, že nezostanú len pri tom. „V ponuke bude vždy aj nejaký pivný špeciál, ako napríklad zázvorový, údený, pšeničný atď.,“ vymenúva Halgaš. K dvom pivovarom od developerskej spoločnosti  by mohli v budúcnosti pribudnúť aj ďalšie. „Samozrejme máme v príprave aj ďalšie projekty tohto druhu, či už v menšom,  alebo väčšom meradle. Isté však je, že sa znovu bude jednať o niečo výnimočné,“ naznačuje Milan Halgaš.

Faktom je, že vo svete nájdete pár príkladov pivovaru na lodi. Napríklad v roku 2010 vyplávala na more loď Aida blu. Honosný kolos  s kapacitou vyše 2000 ľudí sa mohol okrem pivovaru pýšiť aj dvoma pivovarskými reštauráciami. Paradoxne, Slováci predbehli Čechov. Tí pred pár mesiacmi avizovali, že prvý pivovar na Vltave by mali otvoriť v lete budúceho roka.