Bylinkové prekvapenie z Arménska (Kilikia Elitar)

Kilikia

Prvý nástrel: Dnes si trocha zacestujeme a rozšírime pivné obzory. Na stole totiž máme pivo z Arménska. Nesie názov Kilikia Elitar. Už fľaša napovedá, že pôjde o kúsok, ktorý sa vymyká stredoeurópskym štandardom. Pivo údajne získalo päť zlatých medailí v medzinárodných aj miestnych súťažiach. Keby som ich vedel z etikety prečítať, aj vám ich vypíšem. Ale tlač je nekvalitná 🙁

Názov piva: Kilikia Elitar

Pivovar: Beer of Yerevan CJSC

Druh piva: Ležiak Svetlý

Krajina: Arménsko

Stupňovitosť: 14 %

Obsah alkoholu: 5,6%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ.

Farba: Zlatistá, číra.

Vôňa: Zaujímavá. Ja tam cítim bylinky. Možno mäta.

Pena: Pekne zapenila. Jemná konzistencia však celkom rýchlo opadla.

Chuť: Prvotná sladová chuť nie je výrazná. V strede však prichádza k prekvapivému nástupu bylinkových chutí. Neviem či je to špeciálnym sladom, alebo chmeľom, ale je to niečo iné. Chmeľová koncovka je platonická. Chute sú celkovo vodnaté.

5/10

Zhrnutie

Pivo je iné. Aj keď má nádych všedného piva, až také bežné nie je. Ten bylinkový nádych v strede ho robí neobyčajným. Mne sa to páči. Arméni dali do tohto piva niečo svoje a tak to má byť. Návod ako nebyť „europivný“. Ale poďme k veci. Slad nie je ničím výnimočný. Vyčnieva bylinkový stred piva. Chmeľ je málo výrazný a chute sú celkovo vodnaté. Napriek tomu je piteľnosť dobrá. Dávam päťku. Odporúčam ochutnať. Nie je to nič svetaborné, ale aj tak poteší.