Česi chcú na Slovensku predávať pivo Homera Simpsona

Simpson Homer Duff Beer

Na slovenský trh mieri pivo, ktoré preslávila kreslená postavička Homer Simpson zo seriálu Simpsonovci. Česká spoločnosť United Breweries chce v regióne strednej a východnej Európy predávať licencované pivo Duff Beer.  „Okrem Českej republiky a Slovenska bude postupne uvedený na trh v Poľsku a Maďarsku, v ďalších fázach potom v Rumunsku, Bulharsku, Turecku, Litve, Lotyšsku a Estónsku,“ uviedla pre české Lidové noviny marketingová riaditeľka United Breweries Jana Vyhlídalová.

O aké pivo ide? Pôvodne išlo o fiktívnu značku, ktorú vytvoril animátor Matt Groening. Išlo o akúsi paródiu na klasické pivo zo supermarketu, resp. pivo, ktoré dobre poznáme pod pojmom „europivo“. Auto si robil výsmech z veľkých pivovarov, ktoré zaplavovali a stále zaplavujú trh lacným, nevýrazným a chuťovo prázdnym pivom. Pôvodne nechcel pivo vyrábať, aby neviedol detských divákov k užívaniu alkoholu, trh si však poradil sám. S nárastom obľuby kultového seriálu totiž rástla aj popularita značky. A tak netrvalo dlho a po celom svete začali vznikať napodobeniny tohto piva.

Česi tvrdia, že majú licenciu od firmy Twentieth Century Fox. Tá sa ešte do vlaňajšieho roka uvedeniu piva na trh bránila. Dokonca viedla niekoľko súdnych sporov, ktorými chcela zabrániť jeho výrobe a šíreniu vo svete. Pred rokom však prelomila ľady a prvou oficiálnou krajinou, kde uviedla pivo, bolo Čile. Už počas minulého roka však avizovala, že sa pivo uvedie aj v Európe. Duff Beer by sa mal na našom trhu objaviť v najprv v plechovkách, potom aj v tretinkových fľašiach. Pivo by sa malo objaviť napríklad v sieťach Tesco či Billa. Nebude tam prvýkrát. Pivo sa totiž na Slovensku sporadicky objavovalo už skôr.

Pivo, ktoré chcú na náš trh dovážať Česi, je vyrábané Nemecku. Tam už skúsenosti z týmto pivom majú, keď ho vyrábajú pivovare Eschweger Klosterbrauerei. A my sme ho už na našich stránkach testovali. Nedopadlo dvakrát dobre. Svetlý ležiak dostal z desiatich tri body. Ešte horšie dopadol na medzinárodnej stránke Ratebeer, kde získal  päť zo 100 bodov.

Snímka: Reprofoto