Česi hľadali najlepší federálny ležiak. Zabodovali aj Slováci

Máme tu ďalšie porovnanie pív. A tentokrát je veľmi zaujímavé, keďže medzi sebou súťažili slovenské a české ležiaky. Poznáme totiž výsledky ďalšieho ročníka degustačnej súťaže Najlepší ležiak 2022.

Slováci vs. Česi

Organizátorom súťaže je občianske združenie První pivní extraliga. Ide o zoskupenie pivárov, ktorých cieľom je cez anonymné degustácie búrať pivné mýty. Združenie sa pravidelne zameriava na porovnávanie bežne dostupných ležiakov. Vyvrcholením tejto súťaže je tzv. Superfinále.

V ňom sa stretne päť slovenských a päť českých pív. Kým výber najlepšieho ležiaku je pomerne jednoduchý, keďže na jeho výber stačí jedno kolo, pri českom výbere ide o zložitejší výber, ktorému predchádzajú základné kolá a semifinále. Inak povedané, aby sa české pivo dostalo do superfinále, musí prejsť ďaleko ťažšou cestou.

Bodovali aj Vyhne

Víťazom 13. ročníka súťaže sa stalo české pivo Zubr Premium. Na druhom mieste skončilo pivo Zlatopramen z pivovaru Velké Březno, ktorý patrí pod koncern Heineken. Bronzovú priečku obsadilo pivo pivo Popper, ktorého autorom bol pivovar Steiger, ktorý nájdete v slovenských Vyhniach.

A ako dopadli ďalší slovenskí zástupcovia? Pozrite si kompletný rebríček. Len pre doplnenie, pivá získavali tzv. trestné body. Čím menej ich pivo malo, tým dopadlo lepšie.

Česko-slovenské superfinále 2022
1. Zubr Premium Zubr Přerov 26
2. Zlatopramen Velké Březno (Heineken) 29
3. Popper 12 Steiger Vyhne 31
4.-5. Pardál Echt Budějovický Budvar 34
4.-5. Budvar 33 Budějovický Budvar 34
6.-8. Stein 12 Steiger Vyhne 36
6.-8. Staropramen Staropramen 36
6.-8. Sitňan 12 Steiger Vyhne 36
9. Palatin Steiger Vyhne 39
10. Zlatý Bažant 73 Heineken Slovensko 41

Prečítajte si aj

Česi vyberali najlepší slovenský ležiak. Víťazi prekvapili

Snímka od Amie JohnsonUnsplash.