Česi predávajú pivo „hnus“. Je vyrobené na Slovensku

V susednom Česku sa rieši ďalšia kauza, ktorá má výrazný presah na Slovensko. V centre pozornosti je pivo s názvom Fialovej hnus. Predajca ho najprv poznačoval ako pivo z českého pivovaru, neskôr musel informáciu korigovať a uviesť, že zem pôvodu tohto nápoja je inde.

Politika a pivo

Aj pivo môže byť predmetom satiry či výsmechu. Príkladom je pivo Fialovej hnus. Na trh ho uviedol obchodník Dušan Mesarč. Ten je podla českých médií odporca tzv. „mainstremu“. Najprv bol proti očkovaniu, potom zase dával najavo názor, že je proti podpore Ukrajiny.

Svoj svetonázor dal najavo aj v posledných týždňoch, keď si nechal navariť a vyrobiť pivo s podobou českého premiéra Petra Fialy. Toho umiestnil na plechovku v podobe rozprávkového kráľa Kazisveta. Pivo nazval Fialovej hnus s podtitulom „Fiala, najhorší premiér na svete“.

Pivo sa začalo predávať na e-shope s tým, že vnútri plechovky je Postřižinské pivo 10°. Ako sa však rýchlo ukázalo, predajca touto informáciou zavádzal. Ozval sa totiž zmienený pivovar a ohradil sa proti tomu, že by prispel k tomuto nápadu.

„Žiadnu plechovku, či grafiku na plechovku s týmto primitívnym dizajnom sme nevyrobili a ani neautorizovali na použitie. Kontaktovali sme e-shop, aby tento nepravdivý údaj okamžite odstránil,“ uviedol pre Seznam Jan Benák, obchodný riaditeľ pivovaru Nymburk, ktorý Postřižinské pivo vyrába.

 „Hnus“ zo Slovenska

Benák avizoval, že tento krok e-shopu nenechajú len tak. „Naša spoločnosť vystupuje slušne a apoliticky, a preto nemožno nechať zneužitie nášho dobrého mena len tak,“ naznačil.

E-shop tak neskôr údaj na webe zmenil a priznal, že pivo pochádza zo Slovenska. Táto informácia však medzičasom z internetového obchodu zmizla. Seznam však poukázal na to, že údaj na etikete hovorí o tom, že distribútorom výrobku je žilinská firma WRC.

Tá portálu priznala, že za pivom naozaj stojí. „Vyrobili sme to na objednávku českého zákazníka. Krajina pôvodu je Slovensko,“ informoval zástupca firmy WRC Marián Nemček. Podľa informácií portálu oPive.sk ide o produkt vyrobený v pivovare Steiger.

E-shop sa na svojom webe chváli tým, že záujem o pivo je enormný. „Sme zavalení otázkami a správami. Aktuálna dodacia doba sa pohybuje okolo jedného týždňa a viac… Výroba nestíha, taký záujem nikto nečakal,“ píše sa na webe.

Či je tomu naozaj tak, môžeme polemizovať. Pôvodne sa totiž pivo predávalo za 99 českých korún (asi štyri eurá) , neskôr však predajca znížil cenu piva na 59 českých korún (asi 2,40 eura).

Prečítajte si aj

Ako sa majitelia pivovarov bavia a vy o tom ani neviete

Snímka: FB Dušan Mesarč