Ďalší pivovar na ceste. Variť pivo chcú na severe krajiny

Ovec Turie - Pivovar Pod skalou

Aj keď gastrosektor zažíva najťažšie chvíle v modernej histórii, na Slovensku je stále záujem variť pivo. Najnovšie je na svete zámer otvoriť pivovar v obci Turie, ktorú nájdete v okrese Žilina. Nový producent piva by mal niesť názov Pivovar Pod skalou.

V rodinnom dome

Keď sa povie Podskalska, zanietených fanúšikov piva asi ako prvá napadne škola v Prahe. Práve z jej radov vzišli mnohí vyučení sládkovia v Česku, ale aj u nás. Tak sa však volá aj slovenská firma, ktorá vznikla v januári tohto roka. V predmete činnosti má aj výrobu piva.

Nie je to len tak. Práve táto spoločnosť predložila úradom zámer otvoriť vlastný pivovar. Ten by mal vyrásť v rodinnom dome v obci Turie. „Maximálna kapacita výroby piva navrhovanou technológiou bude 20 hektolitrov piva za týždeň, jedna várka bude päť hektolitrov  piva,“ píše sa v zámere.

Pôjde o produkčný pivovar, ktorý nebude mať vlastnú reštauráciu. Nádejný pivovarník totiž hovorí o tom, že pivo bude predávať v KEG sudoch, plastových a sklenených fľašiach.

Už o rok?

So stavebnými prácami by chcel navrhovateľ začať v septembri tohto roka. Prvú várku by chcel navariť v máji budúceho roka. Ide však len o odhad, ktorý máloktorý pivovar naplnil. Aj keď je pravdou, že známa nočná mora (aj pivovarníkov) Marcel Slávik avizoval, že už nebude pripomienkovať zámery.

Sympatické sú odhadované náklady na realizáciu pivovaru Pod skalou. Majiteľ totiž predpokladá, že pivovar dokáže postaviť za 50-tisíc eur. Sympatické preto, že niektoré zámery uvádzajú aj desaťnásobne vyššie náklady. Aj keď je pravdou, že zväčša ide o dvakrát také veľké pivovary.

V okolí Žiliny sídli viacero pivovarov. Producentov piva nájdete napríklad v Terchovej (Vŕšky), Belej (BBC Company), ale aj Rajeckých Tepliciach (Pivovar Flámm).

Prečítajte si aj

Žilina má po 150 rokoch vlastný pivovar

Snímka: Wikimedia/Johny1610