Československá ukážka výborného piva (Fine Barley 21)

Hellstork Fine Barley 21

Prvý nástrel: Pivný štýl Barley Wine, alebo ak chcete jačmenné víno, nie je na Slovensku veľmi rozšírený. Ide o silné pivá, ktoré sú charakteristické hutnými tónmi. A určite nejde o nejaké „rýchlokvasky“. Toto pivo potrebuje niekoľko mesiacov.  Túto požiadavku spĺňa aj kúsok s názvom Fine Barley 21, ktorý vznikol zo spolupráce Hellstorku a brnenského Lucky Bastardu. Podľa stránky slovenského pivovaru zrelo pivo 11 mesiacov. Hellstork ho na stránkach charakterizuj takto: „Predstavujeme vám teda Fine Barley! Fiktívna postavička v starom anglickom štýle znázorňujúca oba pivovary, ktorú pre nás vymyslel a nakreslil talentovaný mladý kreslič Kamil Brečka. Toto unikátne pivo sa dostalo konečne na trh a pre celú Českú a Slovensku republiku sme pripravili 300 fliaš.“ Jednu z nich si otestujeme aj my.

Názov piva: Fine Barley 21

Pivovar: Kočovný pivovar Hellstork a Lucky Bastard

Druh piva: English Barley Wine

Krajina:  Slovensko / Česko

Stupňovitosť: 21 %

Obsah alkoholu: 9,2 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, upravený chmeľ, kvasinky.

Cena: Pivo nám dodal na testovanie priamo pivovar. Ponúka ho aj na svojej stránke.

Farba: Oranžovo-červená.

Vôňa: Sladovo-ovocná. Cítite hlavne jahody, grep, broskyne, ríbezle. Poriadny ovocný náklad.

Pena: Hutná, smotanová. Tvar si držala.

Chuť: Už úvod začína vysoko a vo výškach sa pohybujete aj v ďalšom priebehu. V strede vystupuje do popredia kombinácia karamelu a výrazného ovocia. Môžete zachytiť široké spektrum chutí od jahôd, cez červený pomaranč až po egreše či ríbezle. Koncovka je chmeľová len platonicky. Alkohol cítite výrazne.

8/10

Zhrnutie

Výborné pivo. Pravda je síce taká, že pollitrák by som určite nedal, ale je to zážitok a tento štýl je práve o ňom. Začnime pekne na začiatku. Už úvodný dúšok vám naznačí, že ide o nadupaný kúsok. Najsilnejší je asi stred a jeho ovocné tornádo. Od jahôd po spomínané egreše. Tóny sú hutné a nadväzujú na seba. Jemným mínusom je prechod od stredu k záveru. Tam mi chýba nejaké spojivko, aby bol prechod ešte plynulejší. Koncovka je horkastá na štýl primerane. Tento kúsok sa však podaril. Ak ste neskúsili Barley Wine, určite odporúčam. Rozhodujem sa medzi sedem a osem. Ovocie zavážilo, idem do vyššej známky.