Takéto pivo by mali variť pivní giganti (Żywiec Porter)

zywiec-porter

Prvý nástrel: Môže veľký pivovar navariť kvalitné pivo? Môže. Príkladom je aj slovenský Heineken, ktorý pravidelne uvádza na trh Medový Porter. Rovnaký štýl nájdete aj v sesterskom závode Heinekenu v Poľsku. Tamojší pivovar Żywiec uviedol na trh rovnaký pivný štýl. V pollitrových fľašiach ho nájdete v celoročnej ponuke. Pivo sme si kúpili priamo v Poľsku. Cieľ bol jediný, porovnať ho so slovenským Portrom.

Názov piva: Żywiec Porter

Pivovar: Grupa Żywiec

Druh piva: Porter

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 21 %

Obsah alkoholu: 9,5%

Zloženie: Voda, jačmenný slad (mníchovský, karamelový, plzenský, pražený), cukor, chmeľ.

Cena: Pivo sme kúpili v poľskom supermarkete. V prepočte stálo 1,15 eura.

Farba: Čierno-čierna.

Vôňa: Zachytíte karamel, kávu a tmavú čokoládu. Znateľná je aj alkoholová linka.

Pena: Hustá, krémová. Pomaly padala a jemne krúžkovala pohár.

Chuť: Úvod je vysoko postavený a rovnaký je aj ďalší priebeh. V strede nájdete kombináciu karamelu, opečenej hrianky, horkej čokolády a jemne aj kávy. Koncovka je príjemne horkastá. Alkohol pekne hreje, ale cítite ho dosť výrazne.

Pri tomto pive sme sa rozhodli urobiť súťaž. Najmä preto, že toľko bodov u nás pivo z veľkého pivovaru nedostáva každý mesiac, ani rok. Ak by ste ho chceli ochutnať, napíšte nám na do komentárov pod článkom (nie na FB) odpoveď na otázku, z ktorej krajiny toto pivo pochádza. Jedného z vás odmeníme a pivo mu pošleme. 

Ďakujeme za účasť. Nakoniec sme do žrebovania zaradili aj hlasujúcich na FB. Víťazom je Frederik, ktorého budeme kontaktovať mailom.

8/10

Zhrnutie

Zaujímavý kúsok. Hutný, pekne vyskladaný a nevtieravý. Začína to pekne zostra a v ďalšom priebehu z plynu neuberáme. Najlepšia je kombinácia stredu a horkastého záveru. V bruchu piva môžete sledovať zápas karamelu, horkej čokolády a opečenej hrianky. A výsledok je nerozhodný. Po napití vám v ústach zostáva príjemná horkosť. Toto je príklad toho, ako by malo vyzerať pivo z veľkého pivovaru. Je zaujímavé, za primeranú cenu a človek si ho rád vždy zopakuje. Dávam osem bodov. Toto bolo fakt dobré.

Sending
Hodnotenie čitateľov
9/10 (4 hodnotení)