Český barón s horkastým koncom (Svijanský baron)

Svijansky Baron

Prvý nástrel: Dnes otestujeme Svijany. Konkrétne si posvietime na ich kúsok s názvom Svijanský Baron. Ide o svetlé špeciálne pivo, ktoré obsahuje 6,5 percenta alkoholu. Očakávania nie sú žiadne. Pivovar kedysi patril medzi stredné pivovary, čísla z posledných rokov ho už zaraďujú medzi veľkých hráčov. Uvidíme či to pivu ublížilo.

Názov piva: Svijanský Baron

Pivovar: Pivovar Svijany, Svijany

Druh piva: Špeciálne svetlé pivo

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 15°

Obsah alkoholu: 6,5 %

Zloženie: Pitná voda, jačmenný slad, cukor, upravený chmeľ, chmeľový extrakt, chmeľový izoextrakt.

Farba: Zlatistá. Pivo je číre ako Štrbské pleso.

Vôňa: Sladová. V pozadí cítim jemný ovocný nádych.

Pena: Zapenila kvalitne. Jej konzistencia však bola jemná a rýchlo opadla.

Chuť: Prvotné sladové tóny sú príjemné. Ale potom to začne. Stred piva pôsobí rozhádzane. Ťažko v ňom hľadám niečo konkrétne. Možno náznaky čerešní. Čo ma úplne dostalo je záver. Ten je horký. Ale táto horkosť veruže prirodzená nie je.

5/10

Zhrnutie

Podobný kúsok som ešte nepil. Úvod ma celkom zaujal. Slad je pekne rozvinutý a pekne prebieha. Stred je o niečo horší. Náznaky ovocia či karamelu sú nepatrné. A záver ma asi najviac odradil. Pomerne netypická horkosť. Či je to zložením neviem. Každopádne pivo obsahuje chmeľový extrakt a hlavne izoextrakt. To je už chémia. Keď sa na pivo pozriem v globále, mám dilemu. Štvorka by bola nespravodlivá, šestka asi prestrelená. Dávam päťku. Vyskúšajte, pokojne sa môžeme pohádať 🙂