Český splachovač smädu s dlhou históriou (Březňák Svetlě Výčepní)

Březňák Svetlě Výčepní

Prvý nástrel: Pivo Březňák má síce v Česku dlhú tradíciu, jeho najlepšie časy sú však akoby stratené. Možno to bolo dané konkurenciou, možno nastavením výroby a možno príchodom nadnárodného koncernu. V roku 2008 totiž pivovar kúpil Heineken. Pre pivovar, ktorý začal písať svoju históriu v roku 1753, to v ďalších rokoch znamenalo zmeny. Dnes pivovar varí hlavne výčapné pivo, ktoré nájdete aj v niektorých podnikoch na Slovensku. Práve tento kúsok si otestujeme aj dnes.

Názov piva: Březňák Svetlě Výčepní

Pivovar: Na etikete je uvedený len predávajúci – Heineken Česká republika. Podľa informácií z internetu by to mal vyrábať  Pivovar Velké Březno.

Druh piva: Výčapné pivo

Krajina: Česká republika

Stupňovitosť: 10°

Obsah alkoholu: 4,1 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, upravený chmeľ, chmeľové produkty.

Cena: V českom supermarkete stojí v prepočte asi 40 centov. Čo dodať?

Farba: Svetlo-žltá. Pivo je číre ako sklo.

Vôňa: Sladová. Taká sterilne sladová.

Pena: Jemná, zložená z malých bubliniek. Postupne padala.

Chuť: Úvod je nevýrazný. K výraznejším zábleskom prichádza až v strede. Tu zachytíte jemne karamel a medový podmaz. V koncovke cítite slabo aj horkosť.

4/10

Zhrnutie

Význam tohto kúsku je asi v ľahkom spláchnutí smädu. Inak je toto pivo ťažko podpriemerné. Ale začnime na začiatku. Úvod je nevýrazný, stred ponúka kombináciu karamelu a medu. Koncovka je horkastá a práve tá vylepšuje celkový dojem. Pivu dávam štvorku. Nič lepšie to nemôže byť. Ak by som pracoval na stavbe, alebo v lete vonku, toto by som si vedel predstaviť ako nenáročnú spoločnosť.